Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TBMM'de kabul edilen Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ilişkin kanunda esnaf ve sanatkarların yer almamasının büyük bir eksiklik ve Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirterek, "Esnaf ve sanatkarımızın da emekli olmasının önü açılmalı" dedi. 

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, dün gece TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen EYT’ye ilişkin kanunda esnaf ve sanatkarların yer almamasına tepki gösterdi. Düzenlemenin Meclis'te kabul edilmesinin ardında yazılı bir açıklama yapan Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada şunlara yer verdi: 

"ANAYASA'NIN EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRIDIR"

“EYT ilgili yapılan düzenlemelere esnaf ve sanatkarımız da dahil edilerek, esnafımızın emekli olmasının önü açılmalı. Acilen ek bir madde ile esnaf ve sanatkarların emeklilik şartlarının düzenlenmesi için prim gün sayısı eşitlenerek norm birliği sağlanmalı. SSK’lılar 7 bin 200 günde emekli olurken esnafın 9 bin günde emekli olması Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. Bu durum esnafımız açısından büyük bir mağduriyet oluşturuyor. Norm birliğinin en büyük özelliği Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur'lunun eşit haklara sahip olmasıdır. Zaman kaybedilmeden tüm kesimler için bu haklar sağlanmalı.”