Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yeni uygulamasına göre hasta bezi ücretinin bugün itibariyle doğrudan hastaya ödeneceğini, bu nedenle eczanelerden ücretli alınabileceğini duyurdu.

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, SGK’nın hasta bezi ücretini doğrudan hastaya ödemeye başlaması üzerine bugün yazılı bir açıklama yaptı. “1 Haziran 2022 tarihli ve 31853 sayılı Resmi Gazete’de Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyon Kararı ve Sağlık Uygulama Tebliği’nde değişiklik yapılmasına dair tebliğ yayınlanarak, SGK hasta alt bezi kullananlar için bugünden (1 Temmuz) itibaren aylık ücret ödeyeceği duyuruldu. SGK, mevcut uygulamada bezin bir tanesinin 1,88 TL’sini karşılıyordu. Kurum tarafından karşılanan hasta bezi sayısı ise bir aylık 120 adet olarak belirlenmişti. SGK’nın eczanelerimize ödediği ücret, KDV hariç 225,60 TL, KDV dahil 243,65 TL’dir. SGK, bugünden itibaren bu ücreti hastanın maaşına yansıtacak" diyen Saydan, fiyatta güncelleme yapılmadan hayata geçecek yeni düzenleme ile bütün yükün bez kullanan hastası olan vatandaşın sırtına bineceğini söyledi.

Asbestli gemiyi bekleyen Aliağa'da ölümlerin yüzde 70'i kanserden Asbestli gemiyi bekleyen Aliağa'da ölümlerin yüzde 70'i kanserden

ECZANELERDEN KAYNAKLANMIYOR

Uygulama öncesi dönemde eczanelere reçete ve raporları ile başvuran hastaların iki aylık hasta altı bezleri, eczaneler tarafından temin edilerek SGK’ya fatura edilmekte ve bedelleri eczanelere kurum tarafından ödenmekteydi. Uygulamayla birlikte vatandaşlarımız, bugünden (1 Temmuz) itibaren, SGK’nın ödediği bir aylık ödemeye istinaden hasta alt bezlerini yine eczanelerimizden, ama ücretli olarak temin edebileceklerdir. Senelerdir eczanelerimizden hasta yakınlarına bez alan vatandaşlarımıza bu durumun eczanelerimizden kaynaklanmadığını, bugünden itibaren yeni uygulamanın başlayacağını bildirmek istiyoruz.”