Tapu Kadastro haritası: Cemevi 'haç', camiler 'ay-yıldız' ile işaretlendi

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün internet sitesindeki haritada camilerin “ay-yıldız”, Kuşadası’ndaki Davutlar Cemevi'nin ise “haç” sembolü ile işaretlendiği ortaya çıktı.Tapu Kadastro Gene...

GÜNDEM 23.06.2021 - 09:08 23.06.2021 - 09:08

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün internet sitesindeki haritada camilerin “ay-yıldız”, Kuşadası’ndaki Davutlar Cemevi'nin ise “haç” sembolü ile işaretlendiği ortaya çıktı.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün (TKGM) internet sitesinde yer alan haritada, Aydın'ın Kuşadası ilçesinden bulunan Davutlar Cemevi’nin “haç” işareti ile işaretlenmesi Meclis gündemine taşındı. CHP PM üyesi ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, müdürlüğe ait, “parselsorgu.tkgm.gov.tr” adresli siteye girildiğinde harita üzerinde yakın bölgede yer alan camilerin “ay yıldız” sembolü ile gösterildiğini, ancak Davutlar Cemevi’nin “haç” işareti ile sisteme kodlandığını belirterek, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sundu. Tezcan önergesinde, “Davutlar Cemevi’nin doğusunda bulunan Davutlar Merkez Camii ve diğer tüm camiler ‘ay yıldız’ sembolü ile gösterilmiş? Başka cemevlerinin de aynı şekilde ‘haç’ işaretiyle gösterildiği, sitedeki sorgu ekranının sağ alt köşesinde haritanın ‘Google’ ve ‘Harita Genel Müdürlüğü (HGM) Atlas’ kaynaklı olduğu anlaşılıyor” ifadelerini kullandı.

"CİDDİ BİR İHMAL YA DA CİDDİYETSİZLİK VAR"

Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi'nin haberine göre Tezcan, bakanlığın sitesinde kullanılan haritada cemevinin “haç” işareti ile verilmesinin çok rahatsız edici olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: “Rahatsız olan vatandaşların bildirmesi üzerine konudan haberdar olduk. Bunun arkasında özel bir kasıt aramıyoruz ama ciddi bir ihmal ya da ciddiyetsizlik var. Haritanın kaynağına baktık. Google’ı kullanıyorlar, bununla ilgili mi diye. Haritanın alt köşesinde ‘Google’ ve ‘Harita Genel Müdürlüğü Atlas’ haritasının kullanıldığı görülüyor. Her ikisi de kaynak gösteriliyor. Burada yapılması gereken, onu olduğu gibi almak yerine oradaki ‘haç’ işaretini değiştirebilirsiniz. Google bunu kullanıyorsa neden girişimde bulunmadınız? Alevi inancına mensup vatandaşlarımız, bu durumdan haklı olarak rahatsızlık hissediyorlar. Bugüne kadar herhangi bir girişimde bulunmadılarsa, bundan sonra harekete geçmeleri lazım.” Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Harita Genel Müdürlüğü’ne ait olan ve farklı sitelerde yayınlanan “Atlas”a ait haritalarda uygulama farklılıkları bulunduğunu kaydeden Tezcan, “Atlas’ın başka bir sitesine baktığımızda cemevlerinin de ‘ay yıldız’ sembolü ile gösterildiğini görüyoruz. Demek ki bunu yapabilmeleri mümkün. O zaman bakanlığın sitesindeki harita niye bu şekliyle kullanılıyor? Bu durum Türkiye’de ayrımcılığın altyapısını oluşturacak sıkıntılı bir adımdır, rahatsız edicidir. Hükümetin bununla ilgili gerekli adımı atması lazım. Bakanlık sitesinde bunun böyle kullanılması kabul edilebilecek bir şey değil” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@