Afganistan'ın kuzeyinde varlık gösteren Özbek Mareşal Raşid Dostum'un bir evi Taliban tarafından ele geçirildi. Taliban militanları evin içinden görüntü paylaştı.

Afganistan’da Taliban’ın ilerleyişi sürüyor ve kentler bir bir düşüyor. Türkiye yanlısı Mareşal Raşid Dostum’un hakimiyet bölgesi de düşen yerler arasında yer aldı. Şibirgan bölgesinde Mareşal Raşid Dostum’un evine giren Taliban militanları evin içinden bir video paylaştı. Videoda Taliban militanlarının yemek yedikleri görülüyor.

Gözden kaçırmayın

Japonya Başbakanı Kişida'nın aralarında olduğu 63 kişinin Rusya’ya girişine yasak Japonya Başbakanı Kişida'nın aralarında olduğu 63 kişinin Rusya’ya girişine yasak

RAŞİD DOSTUM KİMDİR?

Abdürreşid Dostum ya da bilinen adıyla Raşid Dostum, 1954 doğumlu Özbek asıllı bir Afgan komutan. Afganistan’da Mareşal unvanını taşıyan üçüncü kişi olan Dostum, Afganistan'daki Özbeklerin lideri olarak biliniyor ve geçmişte Afganistan Devlet Başkan yardımcılığı görevini de üstlendi. Afganistan’daki iç savaşta Suudi yanlısı cihatçı gruplara karşı Türkmen, Özbek ve Taciklerle milis gücü oluşturan Dostum, Mezar-ı Şerif başta olmak üzere Kuzey Afganistan'da varlığını sürdürüyor. 9 Ekim 2004'te cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan, ancak seçilemeyen Dostum, 2014 yılında ise Eşref Gani Ahmedzai'yi desteklemiş ve Afganistan Devlet 1. Başkan Yardımcısı olmuştu.