AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, Aleviler için eşit yurttaşlık talebini dile getiren HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan'a "Ya Alevilerden sana ne? Aleviler Müslüman, sen Hristiyansın" diye seslendi.

Düzce'de 4.3 büyüklüğünde deprem Düzce'de 4.3 büyüklüğünde deprem

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Plan ve Bütçe Komisyonunda devam eden torba yasa görüşmelerinde cemevleri ile ilgili getirilmek istenen düzenlemeye itiraz ederek, bu konuda bir meclis araştırma komisyonu kurulması yönünde çağrı yaptı.

Söz konusu düzenlemede cemevleri Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlanıyor ve 'ibadethane' statüsü vermiyor. Alevi kanaat önderleri ve kurumları Alevi inancının bir 'kültür' olarak görüldüğü, cemevlerinin de özetle 'kültürel tesis' olarak konumlandırıldığı gerekçesiyle teklife tepki göstermişti. 

Paylan, “Alevilerin kurduğu federasyonlar var. Bu konuda hak mücadelesi veriyorlar on yıllardır, onlarla görüşülsün, tartışılsın. Bunun hakkaniyeti nasıl sağlanır? Eşit yurttaşlık nasıl sağlanır?” dedi.

AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk ise bu sözlere “Ya Alevilerden sana ne? Aleviler Müslüman, sen Hristiyansın" yanıtını verdi. 

Paylan, "Bölücülüğün, ayrımcılığın hası budur işte" diyerek tepki gösterdi.

Ekran Alıntısı-5