Süleyman Özışık'ın OHAL komisyonlarına ilişkin sözleri ortaya çıktı

Hakkında 'aracılık' iddiaları olan Süleyman Özışık'ın OHAL komisyonlarına ilişkin, "Süleyman Soylu'ya masum olduğuna inandığım binlerce insanın dosyasını götürdüm; görevlerine iade edildiler" sözl...

GÜNDEM 21.06.2021 - 18:03 21.06.2021 - 18:03 Dokuz8 Haber

Hakkında 'aracılık' iddiaları olan Süleyman Özışık'ın OHAL komisyonlarına ilişkin, "Süleyman Soylu'ya masum olduğuna inandığım binlerce insanın dosyasını götürdüm; görevlerine iade edildiler" sözleri ortaya çıktı.

Hakkında 'aracılık' iddiaları olan Süleyman Özışık'ın 18 Haziran 2020'deki bir yayında OHAL komisyonlarına ilişkin konuşmaları ortaya çıktı.  Özışık yayında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya 'masum olduğuna inandığı' binlerce kişinin dosyasını götürdüğünü söyledi ve "Dedim ki; bu insanlar eğer masum çıkmazsa hesabını benden sorun. Araştırmalar yapıldı. Hepsinin bir iftiraya kurban gittiği ortaya çıktı. Hepsi görevlerine iade edildi" diye konuştu.

"HUKUKTA BÖYLE BİR YOK YOK"

Özışık'ın sözleriyle ilgili Odatv'ye konuşan Yargıtay Cumhuriyet Eski Savcısı Mehmet Ruşen Gültekin "Hukukta böyle bir yol yok. OHAL komisyonları yargı makamı gibi çalışıyor. Orada yargıçlar da çalışıyor, görev yapıyor. Böyle bir yöntem yargıyı etkileyemeye teşebbüs gibi anlaşılır. İçişleri Bakanlığı siyasi bir makam OHAL komisyonu bir yargı makamı gibi çalışıyor. Bunun sınırlarını nerede çizeceğiz biz. Yani bu mahkemeye, savcılığa intikal ettiğinde de aynı şeyler mi olacak bunlarla ilgili. Bir gazetecinin işi midir bu? Değildir tabii ki bunlar etik dışı davranışlar ve sınırlarının nerede olacağı belli olmayan davranışlar" ifadelerini kullandı.

MANSİMOV VİDEOSUNDA ÖZIŞIK

"Mübariz Mansimov'la ilgili iddianame şok etti" başlığı ile Youtube'a yüklenen videoda Süleyman Özışık'ın kullandığı ifadeler şu şekilde: "Gerek Süleyman Soylu'ya gerek OHAL işlemleri komisyonuna gerek diğer mercilere, masum olduğuna inandığım binlerce insanın dosyasını götürdüm. Dedim ki; 'bu insanlar masum çıkmazsa hesabını benden sorun' ve araştırmalar yapıldı. Hepsinin bir iftiraya kurban gittiği ortaya çıktı." Özışık'ın bu konuşmasından bir hafta önceki yayında ise "Mansimov'un masum olduğundan adımın Süleyman Özışık olduğu kadar emin olduğunu" söylemesi dikkat çekti.

BİNLERCE YARGIÇ VE SAVCI TÖHMET ALTINDA

OHAL komisyonlarında yargıçların çalıştığını hatırlatan Gültekin, bu davranışların binlerce yargıç ve savcıyı töhmet altında bıraktığını söyledi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@