SOL Parti, 18-19 Kasım tarihlerinde gerçekleştirdiği Program-Tüzük Konferansı'nın sonuç bildirisinde, "Mücadelemiz gericiliğin ve sömürünün karşısında laik, bağımsız, demokratik, eşitlikçi ve özgürlükçü bir temel üzerine yükselecek Devrimci Demokratik bir Cumhuriyet mücadelesi olacaktır" dedi.

"BİRKAÇ ELİT ARASINDAKİ SÖZ DÜELLOSU"

Bildiride, 2023 seçimlerinin muhalefetin izlediği yanlışlarla dolu siyasetin sonucunda kaybedildiği belirtilerek, "Bu yenilgi aynı zamanda sağa teslim olmuş, referanduma dönüştüğü kavranamamış, kazanılacak milletvekili tartışmalarına hapsedilmiş, birkaç elit arasında söz düellosuna dönen parlamento alanına indirgenen siyasetin yenilgisi olarak da görülmeli" denildi.

"MEVZİ MÜCADELESİ"

Ülkenin ilerici direniş güçlerinin teslim olmayacağının vurgulandığı bildiride, "Önümüzdeki dönemin mücadelesi siyasal İslamcı rejimin yukarıdan aşağıya inşa süreci karşısında, her alanda bir mevzi mücadelesi olarak sürdürülmek zorundadır. SOL Parti, iktidara karşı kora kor bir mevzi mücadelesini örgütleyecek sorumlulukla, bunun gereklerine uygun yeni bir anlayışla mücadelesini sürdürecektir" ifadeleri kullanıldı.

"DİRENİŞ HATTINI İLERİ TAŞIYACAĞIZ"

Gençlerin, kadınların, işçilerin, köylülerin ve tüm ezilenlerinin hakları ve geleceğini kazanma mücadelesinin her saldırı noktasını bir direniş mevziisine çevirerek sürdürüleceği belirtilen bildiride, şunlar kaydedildi:

"Bu anlayışla yükselen toplumsal talepleri merkeze alan direniş hattını, kampüslerden mahallelere, fabrikalardan köylere ve yaşamın bütününde halkın kendi kaderi hakkında söz sahibi olacağı örgütlenmelerin yaratılması hedefiyle ileri taşıyacağız!"

"Bu mücadele gericiliğin ve sömürünün karşısında laik, bağımsız, demokratik, eşitlikçi ve özgürlükçü bir temel üzerine yükselecek Devrimci Demokratik bir Cumhuriyet mücadelesi olacaktır" denilen bildiride, şunlar vurgulandı:

"ŞİMDİ AYAĞA KALKMA ZAMANI"

"Partimizin yeni döneme hazırlığının bir parçası olarak 18-19 Kasım tarihlerinde topladığımız Konferansımızla Program Ve Tüzük yenilenmesi ortak sözümüzü daha da güçlendirdi.

Şimdi ayağa kalkma zamanı. Şimdi dünden daha büyük bir inançla, cüretle, tüm mücadele kararlılığımız ve yeni dönemin üzerimize yüklediği sorumluluklarının bilinciyle yürüyüşümüzü büyüterek devam ettirme zamanı. Şimdi SOL zamanı."