TSE'nin hazırladığı standarda göre simitler dört gruba ayrılacak.

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan standarda göre simit; Sokak simidi, pastane simidi, dolgulu simit ve hamuru haşlanmış simit olmak üzere dört gruba ayrılacak.

Habertürk TV'de yer alan habere göre simit standart taslağı için Tarım Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Türk Standartları Enstitüsü, Milli Savunma Bakanlığı Teknik Hizmetler Dairesi Başkanlığı'ndan görüş alındı.

TSE tarafından hazırlanan simit standardı tasarı halinde meslek örgütlerine gönderildi. Taslakta simidin yapılışından nasıl satıldığına dair detaylar yer aldı.

İSİG Meclisi: Son 10 yılda 616 çocuk çalışırken hayatını kaybetti İSİG Meclisi: Son 10 yılda 616 çocuk çalışırken hayatını kaybetti

Taslak halindeki standarda göre simit; sokak simidi, pastane simidi, dolgulu simit ve hamuru haşlanmış simit olmak üzere dört gruba ayrılacak.

Simit hamuru üzerine çeşni olarak susam tohumu, çöreotu, ay çekirdeği, chia tohumu ya da bu tahıllardan birkaçının karışımı serpilebilecek.

Peynir, zeytin, sucuk, sosis, salam, çikolata gibi malzemeler de iç malzeme olarak kullanılabilecek.

Taslağa göre simit, kendine has tat ve kokuda olacak. Acılaşmış, ekşimiş, küflenmiş, kokuşmuş olmayacak. Simidin iyi pişmiş ve kabarmış olması gerekecek.