MUSTAFA USTA

Sinop’ta yaklaşık 15 yıldır kendi ürettiği balları satan Uğur Özdemir, "Geçen sene 80-100 TL’ye satıyorduk balı. Bu sene en düşüğü 150 liradan başlayıp 500, 700 liralara kadar gidiyor. Maliyet bindiği için ister istemez alım gücü düşüyor. Müşterilerim benim balımın kalitesinde sorun olmadığını biliyor ama adamın 300 liraya aldığı bal 700 lira olunca ona da bir yük biniyor. Her soran alamıyor zaten. Adam geliyor, bakıyor, görüyor, fiyat yüksek geliyor, alamıyor" dedi.

Sinop’ta yaklaşık 15 yıldır kendi ürettiği balları pazar yerinde satışa sunan Uğur Özdemir, geçen senelere göre müşterilerinin alım gücünün düştüğünü belirtti. Özdemir, şunları söyledi:

"YOKLUĞUN NE OLDUĞUNU BİLİYORUZ"

"Geçen seneye göre bal rekoltesinde düşme var. Ama balın kalitesi geçen seneye göre daha iyi, daha güzel. İster istemez artışlarda oldu, maliyetler çok arttı. 280 liralık şeker bin 100 lira oldu. Arıcıya büyük bir yük bindi. İster istemez fiyat arttığı için alım gücü de düşmek zorunda kalıyor. Müşterimiz iyi veya kötü idare ediyoruz, ayakta durmaya çalışıyoruz. Geçen sene 80-100 TL’ye satıyorduk balı. Bu sene en düşüğü 150 liradan başlayıp 500, 700 liralara kadar gidiyor. Maliyet bindiği için ister istemez alım gücü düşüyor. Müşterilerim benim balımın kalitesinde sorun olmadığını biliyor ama adamın 300 liraya aldığı bal 700 lira olunca ona da bir yük biniyor. Her soran alamıyor zaten. Her soran alamıyor ki. Adam geliyor, bakıyor, görüyor, fiyat yüksek geliyor, alamıyor. İndirim de yapıyoruz. Adamın durumu yok. Gariban. Yaşlı veya emekli. Bedava da verdiğimiz oluyor. Gücümüzün yettiği kadar ikram ettiğimiz oluyor. Yokluk çok gördük. Yokluğun ne olduğunu biliyoruz. O yüzden her gören alamıyor zaten. Kendim ürettiğim için elimde kaldığında vatandaşa yardımcı olmaya çalışıyorum.”

Bal almak için tezgaha gelen Bedir Topçu ise "Pahalıysa yemeyeceksin. Pahalıysa almayacaksın. İhtiyacın varsa alacaksın" dedi.

Görüntü dökümü:

*Uğur Özdemir

*Bedir Topçu

Prof. Dr. Naci Görür'den endişe veren yeni tahminler Prof. Dr. Naci Görür'den endişe veren yeni tahminler
*Detay görüntüler