BirGün'den Aycan Karadağ'ın haberine göre; Bakanlık tarafından Taşucu mahallesinde Taşucu Yat Limanı ve Balıkçı Barınağı projesi yapımı için çevresel etki değerlendirme (ÇED) süreci için başvuruda bulunuldu. Proje kapsamında 100 adet yat ve 76 adet balıkçı teknesi yapılması planlanıyor. Projenin toplamda 4 yılda tamamlanması hedefleniyor. Proje bedeli ise 53 milyon 612 bin 264,96 TL olacak. Proje alanı ise Akdeniz Foku yaşam alanı içerisinde kalıyor. Ayrıca çalışma alanına 1,8 kilometre mesafede Göksu Deltası Özel Çevre Koruma Bölgesi yer alıyor. Proje kapsamında 24 Ocak tarihinde halkın katılım toplantısı düzenledi. Bölge halkı toplantıya giderek tepkilerini dile getirdi.

HABERİMİZ YOKTU

Bölgede yaşayan Akif Korkmaz, projenin zararına dikkat çekerek “ÇED toplantısı öncesinde projenin içeriğini gösteren dosyayı temin ettik ve bölge halkını dâhil ettiğimiz bir değerlendirme toplantısı ile yapılacaklar nedeniyle oluşabilecek olumsuzlukları anlattık. Toplantıyı yapana kadar bölgede kimsenin yapılması planlanan projeden bilgisi olmamıştı. Öyle ki projenin yapılış ve kullanım amaçları doğrultusunda proje bölgesinin kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında en çok etkileyeceği yatçılar ve balıkçılardan oluşan denizcilerin dahi hiçbir şekilde bilgileri olmamış ve görüşleri dahi alınmamıştı. Söz konusu projenin halka bilgisi verilmeden yapılmaya çalışıldığı ortada” diye konuştu.

Korkmaz, şöyle devam etti: 

“Proje ile halkın karşısına çıkmaya korkuyorlar, halkın yanında yer almıyorlar. Dolayısıyla bu projenin bölge halkı için yapılmadığı ortada, o halde söz konusu projenin kimler için yapıldığı sorusunu sormak kaçınılmaz oluyor. Mevcut liman üzerindeki rıhtımları, iskeleleri ve yeşil alanları kapsayan düzenlemeler nedeniyle, liman bölgesini yıllardır kullanan balıkçılar, yatçılar ve turizm işletmeleri başta olmak üzere bölge halkı tarafından hem endişeyle karşılanmaktadır, hem de olumsuz yönleriyle eleştirilmektedir. Proje bölgesinin kıyı kenar çizgisinin kara tarafında yapılacaklar hakkında belirsizlikler var ve projede detaylı anlatımlar yapılmamış. Projenin planlanmasında sivil toplum örgütleri, bölge halkı, yapılacak işi kullanacak olan balıkçılar, yatçılar ile birlikte turizm işletmeleri bilgilendirilmemiş ve görüşlerine yer verilmemiş."