CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “AKP hükümetleri döneminde Newroz kutlamalarında en az 9 kişi güvenlik güçleri tarafından öldürüldü. Olaylarda 3 polis de yaşamını yitirdi” açıklamasını yaptı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, NewrozBayramı’nda yaptığı yazılı açıklamada, depremin acılarına dikkat çekerek, “Türkiye ve Suriye’de insanların yaşamına mal olan, yüz binlerce insanın yaralandığı, milyonlarca insanın evsiz, işsiz kaldığı depremin sonuçları AKP iktidarının sorumsuzluğu, boş vermişliği, yağmacı zihniyeti ile kat be kat arttı. Depremin yarattığı travma olanca ağırlığı ile üzerimizde olsa da önümüzdeki süreçte yaraları hep birlikte saracağımıza inancımız büyük.  2023 baharının, sadece deprem bölgesinde değil tüm Türkiye’de toparlanmanın, onarımın yeni bir yaşamın başlangıcı olacağının inancıyla” değerlendirmesini yaptı.

Tanrıkulu, 21 Mart’ın aynı zamanda “Uluslararası Irk Ayrımı ile Mücadele Günü” olduğunu da belirterek, şunları kaydetti:

“Toplumu ayrıştırarak, düşmanlık icat edip körükleyerek var olmaya çalışan AKP zihniyetinin ve ırkçı dili sürekli kullanarak oy toplamaya çalışan diğer siyasi yapıların ırkçı yaklaşımlarına bu vesileyle dikkat çekmek gerekiyor. İnsanları etnik, dinsel, cinsiyet kimliği  üzerinden ayırmaya çalışmak sadece daha fazla şiddete daha fazla acıya neden olur. Ancak yine de Newroz’un şiddet ve acı dolu geçmişini de unutmamamız gerekiyor.

Kılıçdaroğlu Adalet Bakanı Tunç’a sordu, Ersan Şen yanıt verdi Kılıçdaroğlu Adalet Bakanı Tunç’a sordu, Ersan Şen yanıt verdi

90’lı yıllarda yaşanan olaylar nedeniyle Nevroz, sürekli gerginlik ve tedirginlikle anılır olmuştur. ‘Barış’, ‘işkenceye sıfır tolerans’ iddialarını dilinden düşürmeyen AKP’nin iktidarında geçen yıllarda da güvenlik güçlerinin bayram kutlayanların üzerine rastgele ateş açtığı olaylar azalsa da sürmüştür. Bu dönemde Newrozkutlamalarında yüzlerce kişi ağır biçimde dövüldü, gaz bombasıyla/silahla yaralandı; binlerce kişi de  gözaltına alındı. AKP hükümetleri döneminde Newroz kutlamalarında en az 9 kişi güvenlik güçleri tarafından öldürüldü. Olaylarda 3 polis de yaşamını yitirdi.”