Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “İçinde bulunduğumuz kritik döneme yetki veya koltuk paylaşımı olarak bakmak, tarihi fırsatı heba etmektir. Koltuk hayallerinin değil, özgürlük ideallerinin peşinde koşmak, halka karşı onur borcumuzdur. Artık kısır tartışmalara son verip canla başla çalışmak gerekir. Şimdi dışlama değil, ilkeler etrafında buluşma ve kucaklaşma zamanıdır” açıklamasını yaptı.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş, avukatları aracılığıyla kullandığı sosyal medya hesabında bugün seçim sürecine ilişkin açıklama yaptı. Demirtaş’ın açıklaması şöyle:

“Stratejik açıdan dünyanın en çok yetkiye sahip ‘koltuğunu’ almak için seçime gidiyoruz. Hepimizin amacı, bu makamı gerçek sahibine, yani halka teslim etmek olmalıdır. İsimler üzerinden tartışma yürütmek, belirttiğim amaçtan sapmak anlamına gelir.

“HER SİYASİ AKTÖRÜN, KENDİSİNE DÜŞECEK GÖREVLERE HAZIR OLMASI GEREKİR”

Bu kritik dönemde, demokrasiye yürekten inanan her siyasi aktör, devletin yeniden inşasında görev ve sorumluluk almalıdır. Kimsenin kimseyi dışlama lüksü yoktur. Siyasi yasak veya kapatılma tehdidi altında olanlar dahil her siyasi aktörün, ülkenin demokrasiye geçmesi için seçim öncesinde veya sonrasında kendisine düşecek görevlere hazır olması gerekir.

Almanya'dan Ukrayna'ya Leopard 1 için onay Almanya'dan Ukrayna'ya Leopard 1 için onay

“KOLTUK HAYALLERİNİN DEĞİL, ÖZGÜRLÜK İDEALLERİNİN PEŞİNDE KOŞMAK, HALKA KARŞI ONUR BORCUMUZDUR”

İçinde bulunduğumuz kritik döneme yetki veya koltuk paylaşımı olarak bakmak, tarihi fırsatı heba etmektir. Koltuk hayallerinin değil, özgürlük ideallerinin peşinde koşmak, halka karşı onur borcumuzdur. Geleceği sağlıklı şekilde inşa etmenin biricik yolu, tam demokrasiyi kurumsal hale getirmektir. Bu nedenle demokrasiye inanmış tüm partiler ve siyasi liderler bu sürecin doğal parçasıdırlar. Artık kısır tartışmalara son verip canla başla çalışmak gerekir. Şimdi dışlama değil, ilkeler etrafında buluşma ve kucaklaşma zamanıdır. Bu yaklaşımla herkes kazanacak, 85 milyon kazanacak.”