Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Birten Demirtaş Özbek'in Dipnot Yayınları'ndan çıkan 'Bir Fırat Hikayesi: Sonsuza Kadar' kitabını T24'te anlattı.

Yazıda Birten Demirtaş Özbek'in zor olanı seçerek, oğlunu dünyada tutmayı seçtiğini belirten Demirtaş, "Birten kendini hayata, dünyaya kapatmak, Fırat'ı yitirdiğini ve her şeyin bittiğini kabullenmek yerine, oğlunu yazarak onu dünyada tutmayı yani daha zor olanı seçti. Ve yazmaya başladıktan sonra belki de kendisinin bile öngörmediği noktalara ulaştı. Ben Fırat'ı henüz bebekken görebildim. Annesi, kardeş gibi birlikte büyüdüğümüz kuzenim Birten ve babası sevgili arkadaşım Özgür, ikisi de benim gibi avukat" ifadelerini kullandı.

'TÜM KAYIPLARIM GİBİ FIRAT'IN DA YASINI TUTAMADIM'

Fırat'ın yasını tutamadığını aktaran Demirtaş, "Ben hapisteyken Fırat büyüdü, hastalığı da. Küçücük kalbi ama kocaman yüreğiyle her şeye rağmen yaşama tutundu. Ailecek devasa bir savaşı yürüttüler hastalığa karşı, cephenin en önünde her daim Fırat vardı. Buradan adım adım izledim o yaşam savaşını. Bir gün fotoğrafını bana gönderdiler, ellerim titreyerek, gözlerim dolu dolu çizdim yeğenimi. Önce teşekkür ve selamını getirdiler bana, sonra en acı haberini. Tüm kayıplarım gibi Fırat'ın da yasını tutamadım. Çok birikti, çıkınca bir gün…" yazdı.

Yazının tamamı için tıklayın.