RTÜK, Ayşegül Arslan'ın televizyon programındaki sözlerine ilişkin inceleme başlattı RTÜK, Ayşegül Arslan'ın televizyon programındaki sözlerine ilişkin inceleme başlattı

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, "Kayıt dışı çalıştırılırken salgında işsiz kalan 9 milyon işçi, ekmek parasına bile zor yeten günlük 39,24 liralık nakit destekten de mahrum kaldı" dedi.

Kayıt dışı çalıştırılanlara ilişkin Meclis'e soru önergesi veren CHP'li Milletvekili Ünal Demirtaş “Kayıt dışı çalıştırılırken salgında işsiz kalan 9 milyon işçi, ekmek parasına bile zor yeten günlük 39.24 liralık nakit destekten de mahrum kaldı” açıklaması yaptı. Konunun araştırılması için TBMM'ye soru önergesi ve araştırma önergesi veren Demirtaş, bu geniş yoksul kitlenin açlığa terk edilmemesi çağrısı yaptı. Demirtaş, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yanıtlanmasını istediği önergesinde, kayıt dışı istihdamın; işçilerin hiçbir şekilde kayıtlarda gösterilmemesi, çalıştıkları sürenin sadece bir kısmının kayıtlarda gösterilmesi, prime esas kazançlarının eksik gösterilmesi ile hem çalışma sürelerinin hem de prime esas kazançlarının eksik gösterilmesi şeklinde 4 farklı yöntemle uygulandığını söyledi.

HER 3 ÇALIŞANDAN 1'İ KAYIT DIŞI ÇALIŞTIRILIYOR

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer'in haberine göre, AKP'nin 18 yıldır uyguladığı politikaların kayıt dışı istihdamı engellemede yetersiz kaldığına, kayıt dışı istihdamın son dönemde yüzde 36 gibi çok büyük oranlara çıktığına işaret eden Demirtaş, “Son 3 yılın AB ilerleme raporlarında da, kayıt dışı istihdamla ilgili olarak Türkiye'nin ilerleme kaydedemediği tespit edilmiştir. Ocak 2020 itibarıyla, ülkemizde her 3 çalışandan 1'i yani yaklaşık 9 milyon işçi kayıt dışı çalışmaktadır” bilgisini paylaştı.

"İŞİNİ KAYBEDEN MİLYONLARCA KİŞİ YOKLUĞUN İÇİNE DÜŞTÜ"

Kayıt dışı çalıştırılan işçilerin işten çıkartıldıklarında işsizlik sigortası ve kısa çalışma ödeneği gibi haklardan yararlanamadıklarını, salgın döneminde işini kaybeden milyonlarca kayıtsız işçinin adeta yokluğun içine düştüğünü belirten Demirtaş, “Bakanlık olarak salgın sonrası ortaya çıkan ekonomik kriz nedeniyle mağdur olan ve çalışma yaşamının en korumasız ve güvencesiz kesimi olan kayıt dışı çalışanların mağduriyetlerini ivedilikle gidermek için bir çalışma yapıyor musunuz? Milyonlarca işçinin mağduriyetini gidermek için ne gibi önlemler alacaksınız?” diye sordu.

SIĞINMACILAR DEZAVANTAJLI

Ünal Demirtaş, önergesinde toplumun dezavantajlı kesimini oluşturan kayıt dışı çalışanların eğitim seviyesi düşük ve mesleki eğitimi olmayan, çocuk ve genç, kadın ve geçici koruma kapsamında olan sığınmacı ve kaçak göçmen işçiler olduğunu belirterek, şunları söyledi: Oysa bu işçiler, kamunun koruma mekanizmalarına en fazla ihtiyaç duyan işçilerdir. Kayıt dışı istihdamın en yoğun olduğu sektörlerde ciddi bir denetimsizlik ve kuralsızlık egemendir. Bu işçiler Anayasanın ve İş Kanunun kendilerine tanıdığı hiçbir haktan yararlanamamakta ve kanunlarla korunamamaktadırlar. Özellikle tarım ve orman, tekstil ve mobilya gibi sektörlerde kayıt dışı çalışanlar Anayasaya aykırı olarak asgari ücretin altında, günde 12-14 saat, hafta tatilleri, ulusal bayram ve genel tatiller dahil izinsiz, iş güvencesiz, tazminatsız, sigortasız çalıştırılmaktadır. Emeklilik hakkından mahrum bırakılmaktadır.