Salda Gölü'ndeki tek hücreli canlıların kimyasal ve biyolojik değişimlerinin haritalama çalışmaları başlıyor. AA'nın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesiyle ortak yapılan projede, Salda Gölü ve çevresinde oluşan sulu magnezyum karbonatların (hidromanyezit) barındırdığı tek hücreli canlı türlerinin belirleneceği çalışma, olası yaşam izlerinin tespiti için önemli ipuçları verecek. Veriler NASA'nın Jezero Krateri'nde sürdürdüğü yaşam izlerini arama çalışmaları için de bilimsel katalog niteliğinde olacak.

"BİLİMİN ODAK NOKTASI OLACAK"

Muğla'daki Ula Göleti'nde su seviyesinin düşmesiyle adacıklar oluştu Muğla'daki Ula Göleti'nde su seviyesinin düşmesiyle adacıklar oluştu

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Jeomikrobiyoloji-Biyojeokimya Araştırma Grubu Lideri Prof. Dr. Nurgül Balcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gölün 25-30 metre derinliğinde meydana gelen tek hücreli canlıların oluşturduğu kayaçlardan örnekler aldıklarını söyleyerek, "Bu derinlikte hangi tür mikroorganizmalar var, bunu ilk defa bu çalışmayla ortaya koyacağız." dedi. Balcı, gölde derine doğru gittikçe korunmuş tek hücreli canlı ekosistem olduğunu dile getirdi. Balcı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz Mars'tan Perseverance robotunun getireceği örneklerden ne kadar detay öğrenirsek bu sefer yine Salda'ya döneceğiz. Yani Salda, önümüzdeki yıllarda da bilimin odak noktalarından biri olacak."