Avrupa Konseyi’nden 3,6 milyon Euro fon alacağı ortaya çıkan RTÜK, daha önce yaptığı açıklamada fon alan medya kuruluşlarını ‘milli güvenlik sorunu’ olarak gördüğünü açıklamıştı.

Fon alan medya kuruluşlarına ilişkin açıklama yapan ve bu kuruluşları "milli güvenlik sorunu" olarak tanımlayan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) da fon aldığı ortaya çıktı. 

RTÜK üyesi İlhan Taşcı, Twitter hesabından, "Yurt dışından fon alan medya kuruluşlarını 'milli güvenlik sorunu' olarak gören RTÜK, Avrupa Konseyi'nden 3,6 milyon Euro fon alacak! Mesele fon değil, kimin aldığı..." ifadelerini kullandı.

RTÜK'TEN AÇIKLAMA: "AYMAZLIK"

Taşçı'nın paylaşımının ardından açıklama yapan RTÜK, şu ifadeleri kullandı:

"Avrupa Birliği (AB) gibi meşruiyeti belli olan bir uluslararası örgütün fonları ile belirli amaçlara hizmet eden dış menşeili çeşitli kuruluşların diğer ülkelerin iç politikalarını dizayn etme çabasıyla o ülkedeki bazı medya organlarına para aktarımının aynı kefeye konulması en basit tabirle aymazlıktır, dezenformasyondur, yalan haberdir. 

Ülkemizin üyelik sürecinde çeşitli projelerde kullanılmak üzere AB'ye üzerine düşen oranda kaynak aktardığı herkesin malumudur. AB tarafından da Türkiye'ye, kendi maddi katkılarından doğan hakları doğrultusunda, resmi ya da özel kuruluşların hayata geçirdiği projelerde kullanılmak üzere çeşitli kaynaklar sağlanmaktadır. Hal böyleyken, maksatlı bir şekilde Üst Kurulumuzu hedef alan ilgili haberlerde yer verilen rakamlar da haberin içeriği de yine gerçeği yansıtmamaktadır. Bahse konu proje, AB'nin karşılanmaz talepleri sebebiyle AB Başkanlığı ile görüşülerek bir süre önce tarafımızdan askıya alınmıştır."

Gözden kaçırmayın

25'inci Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri, sahiplerine verildi 25'inci Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri, sahiplerine verildi

RSF TEMSİLCİSİ ÖNDEROĞLU'NDAN AÇIKLAMA

RSF Temsilcisi Erol Önderoğlu da, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"(Doğruysa) Avrupa Konseyi’nin fonlamayla, ‘yerli [ampersand] milli değil’ diye TV’leri sürekli susturan bir #RTÜK’ü muhattap alması trajik bir yanlış [ampersand] itibar kazandırma girişimidir. Politik [ampersand] özerk olmayan kurumlar üzerinden #basınözgürlüğü geliştirilemez!"