ANKARA (AA) - Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom'un 10 temsilciden oluşan genç heyeti, Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde düzenlenen BRICS'in 5. Gençlik Enerji Zirvesi'ne katıldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 30 ülkeden 400'ün üzerinde temsilcinin katıldığı etkinliğe, Afrika kıtasında enerji sektörünün gelişimine katkıda bulunabilecek bir çok ülkeden sektör temsilcisi, genç girişimci, araştırmacı ve toplum lideri katıldı.

Güney Afrika Hükümeti Maden Kaynakları ve Enerji Bakanlığı ile BRICS Gençlik Enerji Ajansı (BRICS YEA) tarafından düzenlenen zirve, Rosatom, Güney Afrika Kalkınma Bankası (DBSA), Güney Afrika Ulusal Enerji Geliştirme Enstitüsü (SANEDI) ve diğer kuruluşlar tarafından da desteklendi.

Rosatom heyeti zirvenin iş programı kapsamında düzenlenen panellerde konuşma yaptılar ve münazaralara katıldılar.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Rusatom-Uluslararası Ağ Kuruluşu'nun Halkla İlişkiler Müdürü Oleg Spoyalov, genç toplulukların karbonsuz bir enerji gündeminin oluşturulması ve teşvik edilmesindeki rolünü önemli olduğunu belirtti.

Rosatom Teknik Akademisi Uluslararası Faaliyetler Uzmanı Milana Ozerina da katıldığı toplantılarda nükleer endüstride cinsiyet dengesi konusundaki bilgilerini paylaştı.

Rosatom Akademi Sürdürülebilir Kalkınma Araştırmaları ve Programları Başkanı Renata Faizova ise Rosatom'un yetenekli gençleri bilim ve iş dünyasına çekmeye yönelik uygulamaların değerli olduğunu belirterek, sürdürülebilir liderliğin öğretilmesi ve genç çalışanların potansiyelini ortaya çıkaracak ve onları kritik iş alanlarına dahil edecek koşulların yaratılmasının önemine işaret etti.