Bucalı öğrencilerin hayata geçirdiği ROBOBUCA, dünyanın en büyük robot festivali Robotex Uluslararası Robot Festivali’nde dünya birinciliği kazanarak kente bir gurur daha yaşattı.

Buca Belediyesi'nin eğitimde fırsat eşitliği yaratmak amacıyla hayata geçirdiği Buca BSM, ödüllerine bir yenisini ekledi. Dünyanın en büyük robot festivali olarak adlandırılan Robotex Uluslararası Robot Festivali’ne katılan Buca BSM Robotik Kodlama Ekibi ‘ROBOBUCA’ çalışması ile dünya birinciliği kazandı. Estonya’nın Tallin şehrinde, 24-28 Kasım 2022 tarihlerinde gerçekleşen festivale, 28 ülkeden yaklaşık 3 bin kişi katılmıştı.

BÜYÜKELÇİ, ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI

Ekip mayıs ayında yapılan Robotex Turkey Ulusal Şampiyonası finalinde Türkiye'yi temsil etme hakkı kazanmıştı. Estonya’da katıldıkları dünya finalinde ise Roboleague kategorisinde gerçekleştirdikleri robot projeleri ile jürinin beğenisini kazanan minik öğrenciler, dünya birinciliği ile ödüllendirildi. Buca BSM takımı aynı zamanda ‘LegoSumo’ ve ‘Line Following’ kategorilerindeki robotları ile de finalist olarak yarıştı.

Türkiye Cumhuriyeti  Estonya Tallin Büyükelçisi Başak Türkoğlu, öğrencileri yarışma alanında ziyaret ederek, başarılarından dolayı kutladı.

Narlıdere'den 9 tır ve 3 kamyonet deprem bölgesine gönderildi Narlıdere'den 9 tır ve 3 kamyonet deprem bölgesine gönderildi