Milli Yol Partisi Genel Başkanı Remzi Çayır, deprem bölgesi Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde depremzedelere “Böylesi olaylarda, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve diğer yetkililerin burayı ziyaretini sabote etmeye hakkınız yok. Sessizlik olacak. Dağılın gitsin. İndirin şunları” diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye tepki gösterdi. Kameraların karşısına Fenerbahçe formasıyla çıkan Çayır, “Acıyla yaşayan bir topluluk var orada, elbette size bir şey söyleyecek, elbette sesini yükseltecek; sen de katlanacaksın. Elbistanlıya, Kahramanmaraşlıya efelik yapmaya mı gidiyorsun? ‘Onları indirin, bunları bindirin. Heyt huyt.’ Size, ayar vermek düşmez” dedi.

Remzi Çayır, bugün Milli Yol Partisi Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Fenerbahçe’nin bu hafta Kayserispor’la oynayacağı maça, tribünlerde atılan “Hükümet istifa” sloganı nedeniyle seyirci yasağı getirilmesine tepki olarak kameraların karşısına Fenerbahçe formasıyla çıkan Çayır, şunları söyledi:

“UTANMADAN ‘KADER’ DEYİP YÜCE ALLAH’I SORUMLU KILANLARI DA KINIYORUM”

“Hiçbir zaman, turistik deprem gezisi yapanların akıbetiyle ve düşünceleriyle bir araya gelmek istemedik. Bir saatlik, iki saatlik deprem gezileri yaparak milletin acısına ortak olduğunu iddia edenler, millete hakaret ediyorlar. Türkiye’deki siyaset, anlayış bu. ‘Ya neden evlerimiz başımıza yıkıldı? Neden şehirlerimiz yıkıldı? Neden bir anda hayatımız değişti?’ sorununun cevabı yok. Hiçbir sorumlu kişi de yok. Bizde 50 bin kişi ölmüş, bir genel müdür istifa etmemiş, bir hükümet yetkilisi istifa etmemiş. ‘Ben, bu ülkenin hadimi değil, hakimiyim’ diyen de istifa etmiyor. Kimse sorumluluğu üstüne almıyor.

Belediye başkanları, gözümüzün içine baka baka ‘Defin işlemlerini iyi yaptık. Herkesi kendi inancına göre ahirete uğurladık’ dedi. Utanmaza bakar mısın? Bizim ölümlerimize güzelleme yaparak bize hizmet ettiğini sanan siyasetçiler bu ülkede olduğu müddetçe biz beladan kurtulamayız. Sen, beni nasıl yaşatacaksın, benim hayatımı nasıl güzelleştireceksin; bunula ilgili bir öngörün var mı? Onu söyle bana. Yok. ‘Öldükten sonra seni güzel defnederim’ diyor bu ülkenin belediye başkanları, siyasetçileri. İşte utanma burada başlıyor. Hiçbir şey olmamış gibi hayata devam edebilir miyiz? Hiçbir şey olmamış, kimse ölmemiş gibi, Kahramanmaraş yerle bir olmamış gibi siz hiçbir sorumluluk üzerinize almıyorsanız. Kim sorumlu ya? Utanmadan ‘kader’ deyip yüce Allah’ı sorumlu kılanları da kınıyorum. Kimse kendi suçunu Allah’a yükleyemez.

“ELBİSTANLIYA, KAHRAMANMARAŞLIYA EFELİK YAPMAYA MI GİDİYORSUN? SİZE, AYAR VERMEK DÜŞMEZ”

Depremler, afetler bizi ne zaman vurmaz biliyor musunuz? Sorumlular gerektiği gibi sorumluluklarını karşısına alırsa. Yapılan yanlışın karşılığı yok. Elbistan, Kahramanmaraş memleketimiz. Kahramanmaraş’ta insanlar misafir sever. Bu ülkenin sevdalısı insanlar. Gitmişsiniz, depremzedeleri güya teselli edeceksiniz, acılarını paylaşacaksınız. ‘Heyt huyt’ demek neyin nesi ya? Acıyla yaşayan bir topluluk var orada, elbette size bir şey söyleyecek, elbette sesini yükseltecek; sen de katlanacaksın. Elbistanlıya, Kahramanmaraşlıya efelik yapmaya mı gidiyorsun? ‘Onları indirin, bunları bindirin. Heyt huyt.’ Size, ayar vermek düşmez.

“SÖYLEDİK, ANLAMIYORLAR; SUSARAK ANLATMAYA ÇALIŞACAĞIM, BELKİ ANLARLAR”

Niçin Fenerbahçe formasını giydim, niçin Beşiktaş’ı buraya astık, biliyor musunuz? Söyledik, anlamıyorlar herhalde; susarak anlatmaya çalışacağım, belki anlarlar. İnsanların içinde bulundukları durumu ifade etme biçimleri yasalar içerisindeyse kimse bundan gocunmamalı, kimse bundan korkmamalıdır. ‘Fenerbahçe, Beşiktaş ve diğer futbol kulüplerinin tribünlerinden yükselen sesi dış güçler, iç güçler, falancalar, filancalar, birileri bunları yönlendiriyor’… Ne yönlendirecekler ya. Toplum, bir acı yaşıyor.

Hükümetin ortağı olduğunu iddia eden Cumhur İttifakı’nın büyük ortaklarından birisi Bahçeli’nin halka dönük ‘İndirin, kaldırın’ demesi asla kabul edilemez. Nedir bu ya? Ne yapmaya çalışıyorsun, hayırdır?”