Gümüşhane’ye bağlı Günyüzü ve Üçtaş köyleri, Giresun’un Doğankent ilçesine bağlanmak için referanduma gitti. Oylama sırasında muhtar silahla 'evet' çağrısı yaptı.

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesine bağlı Günyüzü ve Üçtaş köyleri, Giresun’un Doğankent ilçesine bağlanmak için referanduma gitti.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre, iki köy de Giresun’a bağlanma konusunda ‘evet’ dedi. Ancak ‘evet’çi cephede yer alan Günyüzü Muhtarı Mustafa Temel’in sosyal medyadan silahlı fotoğrafı paylaşması ve cami hoparlöründen yapılan çağrı tartışmalara yol açtı.

1990 yılında dönemin Adalet Bakanı Oltan Sungurlu’nun desteğiyle Günyüzü ve Üçtaş köyleri, Giresun’dan alınarak Gümüşhane’ye bağlandı. Üçtaş ve Günyüzü köyü sakinleri, köylerinin Giresun’un Doğankent ilçesine bağlanması için Gümüşhane Valiliği’ne başvuruda bulundu. Gümüşhane Valiliği İl İdare Kurulu tarafından yapılan değerlendirmelerde, 2 köyde 4 Eylül ‘de halk oylaması yapılmasına karar verildi.

Sabah 09.00’da başlayan ve akşam 17.00’ye kadar süren oy verme işlemi için Günyüzü Köyü’ndeki 2 sandıkta 623, Üçtaş Köyü’nde 2 ayrı noktada kurulan 3 sandıkta ise 650 seçmenin oy kullandı. Sonuç ‘evet’ oldu.

İlgezdi, ağız ve diş sağlığı teknikerlerinin sorunlarını TBMM’ye taşıdı İlgezdi, ağız ve diş sağlığı teknikerlerinin sorunlarını TBMM’ye taşıdı

31 YIL SONRA REFERANDUM

31 yıl sonra yapılan referandum sırasında Günyüzü Köyü Muhtarı Mustafa Temel’in çift tabanca ile sosyal medyada yayınladığı fotoğraf tartışmalara neden oldu. Giresun’a bağlanmak için kampanya yürüten muhtarın silahlı fotoğrafı “Yarın yeni bir sayfa açacağız” notuyla paylaşıldı.

Köyün Dernek Başkanı Bahattin Civelek ise cami hoparlöründen köylülere ilginç bir anons yaptı. Oylama öncesinde Civelek, “Hayır oyu kullanacaklar, oylamaya gelmesin” dedi. Jandarma olayla ilgili tutanak tuttu.

SON KARARI BAKANLIK VERECEK

Referandumda Günyüzü’nde 272 evet, 196 hayır çıktı. Üçtaş köyünde ise 474 evet, 33 hayır oyu kullanıldı. Bu sonuçların ardından kanun gereği Vali görüşü, İl İdare Kurulu’nun istişari kararı ve İl Genel Meclisi’nin istişari kararıyla birlikte hazırlanacak evrak İçişleri Bakanlığı’na gönderilecek. Yapılacak değerlendirmelerin ardından son kararı İçişleri Bakanlığı verecek.