TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bugün yaptığı açıklamada, yılbaşının yaklaşmasıyla artan sahte içki kaynaklı ölümlere dikkat çekti. Alkollü içecek fiyatlarının yüksek olması nedeniyle insanların sahte içkiye yöneliğine vurgu yapan Palandöken’in açıklaması şöyle:

“HER ÖNÜNE GELENİN METİL ALKOLE ULAŞMASI ENGELLENMELİ: Yılbaşı yaklaşırken biliyorsunuz sahte alkollerde de maalesef insan ölümleri çoğalıyor. Bunlar gözü dönmüş insanlar tarafından yapılan, fiyatları bakımından da insanları mutlu eden rakamlarla satılan alkollü içecekler, gerçekten de insan sağlığını tehdit ediyor. Her önüne gelenin metil alkole ulaşması engellenmeli. Her ne kadar yasak olsa da sahte içki yapımında kullanılan metil alkole ulaşılması engellenemiyor. Çünkü başka bir yolla temin ediliyor. Ancak birçok sitelerde bu alkolün ne şekilde yapılacağı tarif ediliyor, hatta YouTube'da bunları vatandaşın öğrenmesine destek olunuyor. Bu durumda devlet de milyarlarca liralık zarara uğruyor. Tabii ki paradan daha önemlisi, vatandaşlarımızın sağlığına zarar veriyor, hayattan kopmalarına neden oluyor. Hem aileleri hem kendileri, aynı anda onlar hayatını kaybediyor ama geride kalanlar da bu alkol melanetinden, üzüntüsünden kurtulamıyor.

FİYATIN YÜKSELİĞİ NEDENİYLE İNSANLAR KAÇAK ALKOLE YÖNELİYOR: Bunun için birçok tedbirler var. Aslında bunların ruhsatlı, Tütün Üst Kurulu tarafından bandrollü, vatandaşın alacağı yerlerdeki adresleri belli olmasına rağmen maalesef fiyatın yüksekliğinden kaynaklanan bu olaya maalesef daha çok kaçak alkolle içki yapmaya yöneliyorlar. Gerektiği gibi de tam formülü gerçekleştiremediği için lezzetine veyahut o andaki alkolün derecesine bakmaksızın vatandaş kendisini zehirliyor.

VATANDAŞ OTOKONTROLÜ KENDİSİ YAPACAK: Devletin kolluk kuvvetleri her türlü tedbiri almasına rağmen maalesef bu ölümlerin önüne geçilemiyor. Biz, müşterilerimize bunu söylüyoruz. Dolayısıyla da bunun kolay ulaşılabilir veyahut böyle tarifleriyle yaygınlaşmasına neden olan bu alkolün imalatçıları da süratle sistemlerini değiştiriyorlar. Vatandaş otokontrolü kendisi yapacak veyahut aile bireyleri bizim evde alkol yapılıyor diye şikayette bulunacak ki canları yitirmeyelim. Yoksa bu suretle her yeni yıl başlangıcında hazırlıklarını yapıyorlar, ucuza mal ederiz diye. Bu sofralara koyulan, aslında kendilerini dünyadan koparacak bir alkol olduğunu hissetmeden tüketiyorlar. Bunun için yurttaşlarımızın, değerli müşterilerimizin bu konuya tenezzül etmemelerini öneriyoruz.”