Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yapılan gıda tartışmalarına ilişkin, "Bizim bulgurumuz varken neden kinoaya gidiyoruz" dedi. Pakdemirli et fiyatlarında da Avrupa ile aşağı yukarı aynı seviyeye geldiklerini iddia etti.

Hürriyet'in haberine göre, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sağlıklı gıdalarla ilgili yapılan spekülatif açıklamalara tepki gösterdi.

"ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMLERDE BİR BİLİM KURULU OLUŞTURACAĞIZ"

Pakdemirli, sağlıklı yaşam için insanların kinoaya yönlendirilmesine de tepki gösterdi. "Bizim bulgurumuz varken niye kinoaya gidiyoruz?” diyen Pakdemirli, şöyle devam etti: "Önümüzdeki dönemde bir bilim kurulu oluşturacağız. Açıklama yapana, kendi namına, kendi muayenesi için açıklama yapana, adam çekmek için yapılan bu tarz aksiyonlara, bu tarz yalanlara inanmayacağız. Adamı çağıracağız diyeceğiz ki 'Kardeşim sen böyle dedin ama hangi bilimsel dayanağa dayanarak söyledin.’ Efendim 'domates yemeyin' kanser yapar. Tamam ‘bunu dedin ama hangi bilimsel gerçeğe dayanarak dedin’ diye soracağız. Burada böyle bir düzenleme yapacağız. Çünkü gıda alanı kirletmeye çok müsait. Yasa tasarısı bekliyor. Baskın denetimlerimizle tağşişin üstüne gittik mesela. Eskiden isim değiştirerek devam edebiliyorlardı, bu gelen tasarıyla bunun da önüne geçeceğiz.”

CEVİZ VE BADEM YATIRIMI TAVSİYESİ

İş insanlarına ceviz ve badem yatırımı tavsiyesinde bulunduklarını da açıklayan Pakdemirli, şunları söyledi: "Orman Genel Müdürlüğü, ceviz ve badem için bozuk olan orman alanlarını tahsis ediyor. Bunun yüzde 65’ini biz ödüyoruz. Mesela sen şimdi 100 ağaç dikiyorsun, 65’ini ben veriyorum sana. 5 bin dönümde adamın cebinden 7 milyon lira çıkıyor, 5 dönüm yaparsan da 7 bin lira çıkıyor. 5. yıl ürün almaya başlıyorsun. 7. yıldan itibaren sistem kendini ödüyor. Diyorum ki, 10-15 yılda kendini ödeyen rüzgar türbinlerinin peşinden koşuyor musun, koşuyorsun. Sanayi tesisi kuruyorsun, 15 senede kendini ödeyecek, koşuyor musun, koşuyorsun. HES kuruyorsun, kendini 15 senede ödeyecek. Bunların peşinden koşuyor musun, koşuyorsun. 5-6 senede kendini amorti eden bir şey var neden gelmiyorsun.”

HAZİNE ARAZİLERİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Hazine arazilerinin çiftçilere tahsis edilmesiyle ilgili olarak da konuşan Pakdemirli, sürecin şeffaf yürüyeceğini belirtti. Pakdemirli, "Bu araziler fiili olarak ekilip biçilen veya ecrimisil olarak verilip biçilen araziler. Onlar zaten işleniyor. Mesela ben bazen helikopterle geçerken, bakıyorum arazinin üzerinde 500-600 yıllık taş evler var. Bergama’da bir ahşap köşk almış adam. Soruyorum ‘Kaça aldın’ diye,‘144 bin liraya aldım’ diyor” dedi.

"ET FİYATLARI KONUSUNDA AŞAĞI YUKARI AYNI SEVİYEYE GELDİK"

Et fiyatları konusunda bugüne kadar Avrupa ile çok rekabetçi olunamadığını söyleyen Pakdemirli, "Asıl sebebi de, Avrupa’da domuz yetiştirmek çok kolay. Çok ucuz ikamesi olduğu için et fiyatlarını bir yerde baskılıyor. Ama bugün itibariyle et fiyatlarında da aşağı yukarı aynı seviyeye geldik. Korona sürecinde makarna filan arttı da, et fiyatlarında artış oldu mu? Fiyat konusunda şu anda bir sıkıntı yok" diye konuştu.