Özgür Ülke'ye bombalı saldırı protesto edildi

Yeni Yaşam Gazetesi, Özgür Ülke Gazetesi'ne dönük gerçekleştirilen bombalı saldırının 27'nci yılında İstanbul Kadırga'da bulunan gazetenin eski bürosu önünde anma ve basın açıklaması gerçekleştirdi. 

MEDYA 03.12.2021 - 11:57 03.12.2021 - 12:23

Yeni Yaşam Gazetesi, Özgür Ülke Gazetesi'ne dönük gerçekleştirilen bombalı saldırının 27'nci yılında Kadırga'da bulunan gazetenin eski bürosu önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına HDP sözcüsü Ebru Günay, HDK eş sözcüsü Esengül Demir, HDP İstanbul İl eş başkanı Elif Bulut, HDP İstanbul İl, ilçe yöneticileri, DİSK Basın-İş,  DİSK Dev Yapı-İş ve çok sayıda gazeteci katıldı. Basın açıklamasını gazeteci Hüseyin Aykol okudu.

Özgür Ülke anması 1

Aykol, "Bugün bir kez daha burada, 27 yıl önce bombalanan Özgür Ülke gazetemizin önünde ve tabii ki o gün yitirdiğimiz Ersin Yıldız’ımızın huzurundayız. 2 Aralık 1994’ü 3 Aralık’a bağlayan gece, Özgür Ülke’nin biri Kadırga’daki binamız olmak üzere üç ayrı merkezinin bombalanması, hâlâ bu ülkenin en ağır suçlarından biri olarak tarih sayfalarında kara bir leke olarak duruyor. Aramızda hatırlayanlar vardır. Adeta denize doğru kanat açmış bembeyaz bir martı gibiydi binamız ve o sabahki halini gördüğümüzde, içimiz acıyla ve öfkeyle dolmuştu. Yıllar sonra, şimdi düşündüğümüzde, binamızın şimdiki uyduruk TOKİ müteahhitleri tarafından yapılmamış olmasını bile bir şans olarak görüyoruz. Gerçekten de, hepimizi öldürmek istemişlerdi o gün ve bizim beyaz martımız, adeta bir anne gibi çocuklarını koruyup kollamıştı.
Bir Ersin’imiz yaktı içimizi. Çok yaktı" dedi.

Açıklama şöyle devam etti: "Ama o gün bize bir şey yaptılar; farkında bile olmadan yaptılar. O gün bizi bir gazete olmaktan çıkarıp bir gazetecilik geleneği haline getirdiler. Ertesi gün matbaadan 'Bu ateş sizi de yakar' manşetli Özgür Ülke çıktığında, bu, artık ne yapılırsa yapılsın bu yolculuğun kesintisiz süreceğinin kanıtlanmasıydı.
Ve öyle de oldu. Ne zaman gazetemize bir şey olsa, halkımızın içi rahattı artık. Biliyorlardı ki, dünyaya bir meteor çarpmadıkça, bu gazete ertesi gün bayilerde olur.

Ve biz o gün 'Bu ateş sizi de yakar' dediğimizde çok ciddiydik. Gözünü kan bürümüşler, poliçe sesinden başka ses duymayanlar anlamadılar ama şimdi, 27 yıl sonra, ülkenin nasıl bir yangın yerine döndüğünü görüyoruz. 40 yıllık savaş ve rant politikalarıyla geldikleri yer, bebek mamalarının ve sıvı yağların marketlerde zincirle bağlandığı bir Türkiye oldu. Bu koca cehennem içinde hâlâ debelenip duruyorlar."

Özgür Ülke anması 3

"Ersin’imizi aldılar o gün elimizden. Ne ilkti ne de son oldu. Şehitler listesi Ersin’den sonra da uzadıkça uzadı. Ama bir liste daha var; o listeden çok daha uzun bir liste. Özgür basına yeni katılanların listesi. 3 Aralık 1994 gününde henüz doğmamış olan çocuklarımız ellerinde fotoğraf makinalarıyla koşuşturup duruyorlar sokaklarda. Ve şimdi, yeniden buradayız işte. Bizi bu halk yetiştirdi, ona olan borcumuzu ödemek için buradayız ve burada olacağız. Ersin’e ant olsun ki, “Özgür Ülke” adı, bir gazete olmaktan öteye, yaşadığımız toprakların adı oluncaya dek, burada olacağız" diyen Aykol sözlerine şu şekilde devam etti:

 "Ve o gün, Nikolay Tihonov’un şu muhteşem dizelerini Sur’dan Cizre’ye ve Kadırga’ya kadar bütün duvarlara yazacağız:
Çocuklara anlatamayacağız bütün bunları
Hepsini kendileri anlayacaklar büyüdüklerinde
Gösterip onlara güzelliklerle dolu dünyayı
Bizim yerimize yanıt veren biri çıkacaktır nasıl olsa
Barış çocukları, hey! Hiçbir ücret istenmiyor sizden
Ödendi çünkü bütün bu gördükleriniz, kanla."

Özgür Ülke anması 2

Basın açıklamasında HDP sözcüsü Ebru Günay, İHD eş Genel Başkanı Eren Keskin, DİSK Basın-İş yöneticisi Elif Akgül, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği eş başkanı Serdar Altan, HDK eş sözcüsü Esengül Demir birer konuşma yaptı.

Özgür Ülke anması 5

Basın açıklamasını sonrası bombalı saldırının gerçekleştiği bina önüne karanfiller bırakıldı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST