Özgür Özel, Akşener'in açıklamalarını değerlendirdi: Memnuniyet verici

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İYİ Parti Genel Başkanı Akşener'in "Ben Başbakan adayıyım" sözlerini yorumladı, "Cumhur İttifakı açısından kaygı verici" dedi.

SİYASET 25.09.2021 - 15:55 25.09.2021 - 16:01

İYİ Parti Genel Başkanı Merak Akşener'in dün katıldığı televizyon programında sarf ettiği "Cumhurbaşkanı adayı değilim, ben başbakanlığa adayım" sözlerini değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Sayın Akşener'in parlamenter sisteme geçildikten sonra orada başbakan olmak gibi bir talebinin olmasından, bir niyetinin ve iddiasının olmasından daha doğal bir şey yok"  dedi.

"HEDEFİMİZ SİVİL ANAYASA"

Cumhuriyet'e yaptığı açıklamada, Millet İttifakı olarak ülkenin buhrandan çıkması için ortak hareket ettiklerini belirten Özel, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz İYİ Parti ile önceki seçimde bir ittifak yaptık. Şu anda da ülkenin içinde bulunduğu durumla ilgili tespitlerimiz ve çıkış önerilerimiz ortaklaşıyor. Bunlardan en önemlisi de önümüzdeki seçimleri hep birlikte kazanıp ortak taahhüdümüz olan güçlendirilmiş demokratik parlamenter sisteme geçiş yapmak. Bu bir önceki sisteme dönmek değil hem 16 Nisan ile hem 12 Eylül 2010 ile hem de 12 Eylül 1982 Anayası ile yüzleşen, hesaplaşan yeni demokratik sivil bir anayasa yapmak."

"UZLAŞILAN KONU GEÇİŞ SÜRECİ"

Ortak önerileri olan anayasanın içinde güçlendirilmiş parlamenter sistemin de olduğunu anlatan Özgür Özel, "Bugün biz İYİ Parti ile aynı parti değiliz ama ülkenin bu büyük burhandan çıkışında reçetelerimiz ortak, birlikte hareket ediyoruz" dedi. Akşener'in "seçilecek cumhurbaşkanının görevine devam edecek güvenilir birisi olması, yani bütün partiler açısından güven duyulacak bir isim olup devleti temsil eden, tarafsız ve bağımsız cumhurbaşkanlığı görevini  sürdürmesi gerektiğini" söylediğini hatılatan Özel, "Meral Akşener'in açıklaması Cumhur İttifakı açısından kaygı verici, Cumhur İttifakı dışındaki herkes içinde memnuniyet verici bir açıklamadır." dedi. Özel, henüz Cumhurbaşkanı adaylığı için ortak bir isim belirlenmediğini, üzerinde ortaklaşılan konunun "nasıl bir cumhurbaşkanı ve nasıl bir geçiş süreci olduğunu" vurguladı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST