Haber: Hülya Kılınç

Manisa’da Saruhanlı ilçesine bağlı Karatepe mevkiinde bulunan yaban hayatı av alanının özelleştirilmesinin önüne geçmek için yargıya başvuran Karaköy Av ve Yaban Hayatı Avcılık Derneği, gerçekleştirilen ilk duruşma sonrası Manisa Adli Sarayı önünde basın açıklamasında bulundu. 

WhatsApp Image 2023-09-27 at 16.16.14 (1)

Avcılar adına konuşan Dernek Başkanı ve Manisa İli Merkez Av Komisyonu Avcı Temsilcilisi Mürşit Kızıltuğ, “Davayı biz açtık. Karatepe Devlet avlağı özelleştirilmemelidir. Manisa genelindeki bütün avcıların avlanma hakları gasp edilmemelidir. Ayrıca bu bölgede yaşayan köylü halkının da tarım arazilerine, hayvanlarına, arıcılıklarına, çiftçiliklerine zarar verilmiş durumdadır. Özel avlak sistemi tamamen bakanlığın kusurlu mal satmasıyla eş değer bir durumdur. Bu konuyla ilgili olarak biz avcılar olarak çok rahatsızız. Rahatsızlığımızı usulen ilgili kurumlara daha önce ilettik. Fakat bunlar dikkate alınmadı. Dikkate alınmamasının sonrasında da konu mahkemeye taşınmıştır” dedi.

WhatsApp Image 2023-09-27 at 16.16.32


“KİŞİLERE PEŞKEŞ ÇEKİLMİŞTİR”


Avcıların avukatlığını üstlenen Av. Hanife Gökmen Kanar ise, “Manisa Avcıları adına başlatmış olduğumuz hukuki mücadelenin ilk duruşması Manisa 2. İdare Mahkemesinde yapıldı. Davamız Manisa’nın popülasyonu en yüksek olan ve avlak olarak en değerli bölgesi olan Saruhanlı Karatepe mevkiinde özel avlağa daha doğrusu kişilere peşkeş çekilmiştir, ihale edilmiştir. Ve Türkiye’nin Avbis sistemine kayıtlı olan yasal avcılarının avlanmasının önüne geçilmiştir. Bu konuyla ilgili açmış olduğumuzun davamızın duruşması vardı. Ve bu kararla beraber orada bulunan en az 10 köyümüz etkilenmiştir. Çünkü özel avlak denetim dışıdır ve yurtdışından yabancı turist adı altında gelen avcılar denetim dışı avlanmaya başlamıştır. Bu aynı zamanda hem köylülere hem de oradaki ekolojik sisteme ciddi zararlar vermektedir” diye konuştu.
Halitpaşa Mahalle Muhtarı Harun Karakayış ise, yaklaşık hayvancılık, arıcılık ve avcılık yapan yaklaşık 15 bin kişinin yararlandığı alanı bir kişiye vererek özel avlak alanına çevrilmesine karşı olduklarını belirterek, özelleştirmenin iptalini istedi.