Ekonomideki krizin belediyeleri zorladığını kaydeden ABB Başkanı Mansur Yavaş “Öyle bir zamandayız ki ihalelere ya katılım olmuyor ya da çok kısıtlı oluyor” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk'e konuştu  . Ekonominin içinde bulunduğu şartların, belediyeyi zorladığını kaydeden Yavaş, şunları söyledi:

"Zor bir kış geçirdik. Gerek kar kürümesinden, gerek tuzlamadan dolayı yollarımız çok hasar gördü. Bir an evvel bunları iyileştirmek için uğraşıyoruz. Asfalt serim programımızı da yaptık, hızlı bir şekilde çalışmaya başlıyoruz. Ancak iğneden ipliğe gelen zamlar dolayısıyla artık zorlanıyoruz. Ek bütçe yapmak zorunda kalacağız. Örneğin; Ankara Sular İdaresi'nin (ASKİ) su basmak için geçen yıl enerjiye ödediği para 550 milyon lira civarındaydı. 31 Mart 2022 itibariyle gelen zamla bu rakam aynı sarfiyat miktarıyla 1 milyar 420 milyon lira oldu.

MALİYETLER 3 KAT ARTTI

Polatlı ilçemize gidecek suyu 550 milyon liraya ihale yapmıştık Şu anda maliyeti 1 milyar 400 milyon lirayı buldu. Saç fiyatlarının artması, maliyetin artması rakamı buralara getirdi. Dolayısıyla yapacağımız işlerin maliyetleri 3 misli arttı. Ama buna rağmen eldeki imkanlarımızla birçok projeyi gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

Öyle bir zamana geldik ki yaptığımız ihalelere ya katılım olmuyor ya da çok kısıtlı olmaya başladı. Müteahhitler işin sonunu, işin sonunda kaça mal olacağını kestiremiyorlar. Mevcut yaptığımız 6-7 kavşak çalışmasında müteahhitlerin hepsi zararda. Kış şartları ve maliyetin artması nedeniyle işin yapımı gecikiyor. Müteahhitler de fiyat artışı kararnamesi gelir mi diye bekliyorlar.

TRT KAVŞAĞI UZADI

En son vatandaşı biraz TRT kavşağının yapımında üzdük. Çünkü iş uzadı. Onun da sebebi alttan büyük bir boru deplase ediliyor. Mecburen yatay sondajla yapılıyor. Yerin altından boru itmek suretiyle yolun karşısına geçirildiği için iş biraz uzadı. Müteahhitler bayramda da çalışacaklar. İlk başladığımızda üstten geçmesini istemediler. Alttan geçmesi işleminde de gece çalışılmasına mahalleli gürültü oluyor diye izin vermedi. Gündüz de trafik 4 saat izin verdi bize. Ankaralılara bu gerekçelerle biraz sıkıntı verdi."

YARDIMA MUHTAÇ BİR NESİL ORTAYA ÇIKARDILAR

“Bizim yardımlarımız çok farklı. Gösteriş olsun diye değil” diyen Mansur Yavaş, şöyle devam etti:

“Yoksulluk, kuşaktan kuşağa devrediyor artık. ‘Sosyal belediyecilik' adı altında vatandaşa sadece paket vererek idare etmeleri sağlandı. Yardıma muhtaç bir nesil ortaya çıkardılar. Oysa yoksulluk kader değildir. Bunun da en önemli yolunun hanedeki çocukların iyi yetişmesi olduğuna inanıyoruz. Bu sebeple okulları uzak olan 16 bin öğrencinin servis ücretini, kırtasiye masraflarını ödüyoruz, etlerine kadar her şeyleriyle ilgileniyoruz okusunlar diye.”