CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, süt ineklerinden sonra düvelerin de kesime gönderildiğini belirterek, “Düvenin kesime gitmesi demek, en az 3 tane yavrunun de kesime gitmesi demektir. Bu durum hayvancılıkta sıkıntıları katlayacak, sorunları daha da artıracak. Türkiye ette de ithale yönelmek zorunda kalacak. Et fiyatları düşük gibi görünüyor. Bunun nedeni, düvelerin kesime gitmesi, süt ineklerinin kesime gitmesidir. Önümüzdeki süreçte ette de sıkıntılar artacak” dedi.

Gürer, Ankara’da bir çiftliği ziyaret etti. Süt ineklerinden sonra düvelerin de kesime gönderildiğine dikkat çeken Gürer, şunları söyledi:

“Düvenin kesime gitmesi demek, en az 3 tane yavrunun de kesime gitmesi demektir. Bu durum hayvancılıkta sıkıntıları katlayacak, sorunları daha da artıracak. Türkiye ette de ithale yönelmek zorunda kalacak. Et fiyatları düşük gibi görünüyor. Bunun nedeni, düvelerin kesime gitmesi, süt ineklerinin kesime gitmesidir. Önümüzdeki süreçte ette de sıkıntılar artacaktır. Sütte üretim düştüyse de süt inekleri kesime gönderildiği için et fiyatları ucuz gibi kaldı. Ama onların da kesim süreci sona erdiğinden sıkıntılara artacak.”

CHP’nin “ehliyet affı” ile ilgili önergesi, AKP ve MHP tarafından reddedildi CHP’nin “ehliyet affı” ile ilgili önergesi, AKP ve MHP tarafından reddedildi

“1 LİTRE SÜTLE 1,5 KİLOGRAM YEM ALINABİLMELİ”

Yetkilileri yem fiyatlarına müdahale etmeye davet eden Gürer, en azından 1 litre süte karşılık 1,5 kilogram yem alınmasının önünün açılması gerektiğine değindi.

Gürer, yem fiyatları düşürülmez ve 1 litre sütle 1,5 kilogram yem alınabilmesinin önü açılmaz ise süt ineklerinden sonra düvelerin de kesime gitmeye devam edeceğini, bu durumun Türkiye’de ciddi anlamda hem süt hem de et konusunda sorun yaşatabileceğine vurgu yaptı.