Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, normalleşme sürecine dair açıklamalarda bulunarak, "Covid-19 vakalarında 'normalleşme' etkisiyle artış başladı, 10 gün içinde ne durumda olunduğumuz netle...

Henri Barkey'den Aslı Aydıntaşbaş'a imalı sözler: Aslı'nın savcılarla kendini korumak için önlem aldığını bilmiyordum! Henri Barkey'den Aslı Aydıntaşbaş'a imalı sözler: Aslı'nın savcılarla kendini korumak için önlem aldığını bilmiyordum!

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, normalleşme sürecine dair açıklamalarda bulunarak, "Covid-19 vakalarında 'normalleşme' etkisiyle artış başladı, 10 gün içinde ne durumda olunduğumuz netleşir" dedi.

Hürriyet gazetesi yazarı Fulya Soybaş'a konuşan Prof. Dr. Tevfik Özlü, "Son 15 gündür rakamlar 800 ile 1500 arasında dalgalanıyor. Kimi günler biraz düşüyor, kimi zamansa yükseliş gösteriyor. Bu dalgalanmanın sebebi önceki yasaklamalar. Bayramda uygulanan 4 günlük sokağa çıkma yasağı ile 700’lü rakamlara kadar indik. Sonra ‘normalleşme’ etkisi ile artış başladı.  Günlük vaka sayısında yaşanan bu dalgalanmalar sağlıklı bir değerlendirme yapmak için yeterli değil. Önemli olan genel trend" dedi.

"CİDDİ BİR GERİ DÖNÜŞ OLURSA YASAKLAR YENİDEN UYGULANABİLİR"

Özlü,  “Normalleşmenin başlamasıyla birlikte ‘duraklama’ dönemine girildi. Bir plato oluştu ki bu zaten ‘normalleşme’ ile bekleniyordu. Yani, endişe edilecek bir durum yok. Ancak Haziran ayında ne olacak onu da görmek lazım. 10 gün içinde ne durumda olduğumuz netleşir. Ayrıca, pozitif hasta sayısının artması, bulunan kişilerin hepsinin hasta olduğu anlamına gelmiyor. Salgının başındaki 1000 sayısı ile şu anki 1000 sayısı aynı değil. Salgın başladığında sadece semptomu olan kişilere test yapılıyordu. Dolayısıyla pozitif olan günlük vaka sayılarımızın tamamı hasta idi. Bunların % 23’ü hastaneye yatırılarak tedavi ediliyordu. Oysa şimdi test yapılan kişilerin % 96’sı asemptomatik ve pozitif olanların sadece % 2.3’ünü hastanede tedavi ediyoruz. Zaten, bakanlığımız süreci sıkı takipte. Ciddi bir geri dönüş olursa yasaklar yeniden uygulanabilir" ifadesini kullandı.

"SALGIN DURAKLAMA DÖNEMİNDE"

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Erdoğan’ın bahsettiği artışın, günlük-pozitif çıkan vakalardaki artış olduğunu belirterek “Son 15 gündür rakamlar 800 ile 1500 arasında dalgalanıyor. Kimi günler biraz düşüyor, kimi zamansa yükseliş gösteriyor. Bu dalgalanmanın sebebi önceki yasaklamalar. Bayramda uygulanan 4 günlük sokağa çıkma yasağı ile 700’lü rakamlara kadar indik. Sonra ‘normalleşme’ etkisi ile artış başladı.  Günlük vaka sayısında yaşanan bu dalgalanmalar sağlıklı bir değerlendirme yapmak için yeterli değil. Önemli olan genel trend” dedi.