Munzur Gözelerine kepçeler girdi

Tunceli Ovacık’taki Munzur Gözeleri, "iş makinası kullanılmayacak" açıklamasına rağmen kepçeyle tahrip ediliyor.Tunceli’nin Ovacık ilçesinde bulunan ve Alevilerin kutsal olarak kabul ettiği...

EKOLOJİ-ÇEVRE 22.09.2020 - 13:27 22.09.2020 - 13:27

Tunceli Ovacık’taki Munzur Gözeleri, "iş makinası kullanılmayacak" açıklamasına rağmen kepçeyle tahrip ediliyor.

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde bulunan ve Alevilerin kutsal olarak kabul ettiği Munzur Gözelerinde “çevre düzenlemesi” adı altında başlatılan çalışmalar sürüyor.

“İNANÇ YERLERİMİZE BİR SALDIRI”

Dersim Araştırmalar Merkezi, söz konusu çalışmalar kapsamında iş makinelerinin kullanıldığını duyurdu. Açıklamada, "Tunceli Valisinin, peyzaj çalışmamalarında iş makinaları kullanılmayacağını belirtmesine rağmen, Munzur Gözeleri'ne iş makinaları girdi. Bu girişimi inanç yerlerimize bir saldırı olarak görüyor, yetkilileri bu yanlıştan vazgeçmeye çağırıyoruz" ifadelerine yer verildi.

VALİLİK “İŞ MAKİNESİ ÇALIŞTIRILMAYACAK” DEMİŞTİ

Valilik, daha önce konuya dair tepkilerin yükselmesi üzerine, "Valiliğimiz koordinesinde, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz ve Fırat Kalkınma Ajansımızın ortak çalışmalarıyla hazırlanan çevre düzenlemesi projemiz Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunca da onaylanmıştır. Söz konusu proje 8 milyon lira maliyetlidir. Ayrıca alanda iş makinesi çalıştırılmayacaktır" açıklaması yapmıştı. 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@