ESMA TURAN

Muğla’nın Köyceğiz ilçesi Beyobası Mahallesi’nde yaşayan Selma Toppamuk’un ‘Oğlum’ adını verdiği 11 aylık köpeği, gezdirmeye çıkardığı ormanlık alanda tüfekle vurularak öldürüldü. Toppamuk, köpeğini öldürdüğünü ileri sürdüğü A.E.’den şikayetçi oldu. 

Olay 15 Ocak Pazar günü Köyceğiz’e bağlı Beyobası Mahallesi’nde meydana geldi. Mali müşavir Selma Toppamuk, olayı ANKA Haber Ajansı’na şöyle anlattı:

"Ben Beyobası Mahallesi’nde iki buçuk aydır yaşıyorm. İkamet ettiğim evde 2 köpeğim var. Köpeğin biri Senbernar Kırması diğeride Golden kırmasıdır. Bu iki köpeğin tüm bakımını ve kontrolünü evde yapıyorum. Bu iki köpeğime Bursa'da Dalmayaçyalı Köpek Eğitim Merkezi’nde eğitim aldırmıştım. İki köpeğim de evcil köpek. 15 Ocak Pazar günü, Beyobası’nda evimden iki köpeğimi de alarak ayrıldım. İki köpeğimi aracımın arka koltuğuna koydum. Beyobası Mahallesi mezarlık mevkiine getirdim. Mezarlık mevkii ormanlık alanı olduğu için köpeklerimin rahat bir şekilde ihtiyaçlarını karşılayabileceğini düşündüğüm için buraya getirdim.

"HER İKİ KÖPEĞİMİN TASMASI ELİMDEYDİ"

Milas’ta Ağaoğlu’nun inşaat ruhsatlarını iptal etme kararı Milas’ta Ağaoğlu’nun inşaat ruhsatlarını iptal etme kararı

İkamet ettiğim evin çevresinde bulunan komşularım ile köpek nedeni ile tartışmalarım olmuştu. Bu nedenle bir haftadır Mezarlık mevkiine getiriyorum. Burada iki köpeğimin ihtiyaçlarını gidermesi için yaklaşık 40 dakika kadar gezdirdim. Her iki köpeğimin de tasması var. Ormanlık alan içerisinde her iki köpeğim ile oyun oynadık. Oynadığımız esnada her iki köpeğin gezdirme tasması elimdeydi. Oyun oynarken gezdirme tasmasını elimden bırakmadım. Köpekleri başı boş bırakmadım. Köpeklerin ihtiyaçlarını giderdikten ve oyun oynadıktan sonra köpekleri gezdirme tasmasından tutarak aracımın yanına getirdim. İlk önce Golden kırmasını arabaya koymak için kucağıma aldım. Bu esnada diğer köpek Senbernar kırmasının gezi tasmasını bıraktım. Golden kırmasını araca koyarken Senbernar kırması olan köpek yanımdan uzaklaşarak gitti. Yakınımda bulunan mezarlığa doğru girdi. Ben Golden kırmasını aracın arka koltuğuna koyar koymaz yanımdan uzaklaşan Serbernar kırmasına 'Oğlum, Oğlum' diye yüksek sesle seslendim. Birçok kez el çırptım. Köpek yanıma gelmeyince aracıma bindim yaklaşık 20 metre kadar aracı çevirerek mezarlığa doğru gittim mezarlığın önünde durdum.

"VETERİNERE GİTTİĞİMDE KÖPEĞİM ÖLMÜŞTÜ"

O esnada 50-60 metre mesafeden gelen silah sesi duydum. Silah sesini duyar duymaz sesin geldiği yöne doğru gittim. Elinde silah olan 60-65 yaşlarında bir şahıs gördüm. Bu şahsın önünde köpeğim yerde can çekişiyordu. Köpeğimi vuran kişinin bir elinde tüfek diğer elinde ise tavuk vardı. Tavuktan kan akıp akmadığını görmedim. Ancak yerde yatan köpeğim karın bölgesinden yaralanmıştı. Köpeğimi vuran şahıs olay mahallinde 'son günlerde 13 tavuğum kayboldu' dedi. Ben köpeğimi götürmek için acele ettim. Bu nedenle cevap vermedim. Köyceğiz ilçesinde bulunan veteriner kliniğine geldiğimde Senbernar cinsi köpeğim ölmüştü. Ben köpeğimi kesinlikle başı boş bırakmadım ve gezdirmedim.

"BEN KÖPEĞİMİ KASITLI OLARAK BAŞIBOŞ BIRAKMADIM"

Benim köpeğimi alenen tüfek ile vuran kişiden şikayetçi oldum. Hakkında yasal işlemin yapılmasını istiyorum. Ayrıca köyde bütün köpekler başı boş dolaşıyor. Tavuklarda başı boş dolaşıyor. Tavuklar araç altında eziliyor ve telef oluyor. Bölgenin ormanlık alan ile iç içe olması sebebi ile tilki vb. yırtıcı hayvanlarda gelip tavuklara zarar veriyor. Ben de birkaç kez tilkinin ağzından tavuk alındığını görmüştüm. Ayrıca köpeğimin yaralı bir tavuğun kan kokusuna gitmiş olabileceğini düşünüyorum. Kesinlikle ben köpeğimi kasıtlı olarak başı boş bırakmadım. Benim köpeklerim mama ile besleniyor. Kesinlikle aç kalmazlar. Ben köpekleri dışarıya ihtiyaçlarını gidermek için çıkartmıştım. Ayrıca köpeğimi veterinere getirdiğimde ağzında herhangi bir kan izi yoktu. Herhangi bir canlı ve tavuğa ait iz de yoktu. Benim köpeğim kasten öldürüldü.

"GEREKEN CEZAYI ALMASINI İSTİYORUM"

İnsanların birbirlerine tahammülünün kalmadığı, bütüne hizmet etmeyen, ayrımcılığın, silahlanmanın olduğu, bütünleşmeden çok bireyselciliğin devreye girdiği, husumetin arttığı bir dönemde benim oğlum olarak gördüğüm köpeğim de nasibini aldı. Yetkililerden sürecin hızlandırılmasını bekleniyor, köpeğimi öldüren A.E.’nin gereken cezayı almasını istiyorum."