Avrasya Tüneli çıkışında 30 Kasım günü Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu Mohammed Hassan Shekh Mohamud otomobili ile motokurye Yunus Emre Göçer'i ezerek katletti. Göçer'in katleden Mohamud, yurt dışına kaçtı. Polislerin, Mohamud hakkında hatalı tutanak tuttuğu iddia edildi. Günler sonra kamuoyunun baskısıyla polisler hakkına soruşturma başlatıldı.

Yunus Emre Göçer'in eşi Öznür Göçer, kazanın gerçekleştiği ilk vakit polislerin 'kocan intihar etti' dediğini ileri sürdü. Göçer, basına yansımasaydı olayın 'intihar süsü' ile kapatılacağını da söyledi.

Biri engelli iki çocuğu ile tek başına kalan Öznur Göçer ve avukatı Iyaz Çimen Medyascope'e konuştu. Göçer, İstanbul Valisi Davut Gül'ün  “Onu kelepçeyle göreceksiniz” dediğini söyledi.  Göçer, eşinin katilinin de olay yerinde telefonla konuşup rahatlıkla ayrıldığını söyledi. Göçer şunları dile getirdi:

"KARAKOLA GÖTÜRÜLMEDİ"

“Kimi aradıysa hemen olay yerinde salıyorlar zaten. Hiç karakola bile götürmemişler”

"ÜSTÜNDEN TEKRAR GEÇMİŞ"

Eşinin hastanedeki yaşam savaşı hakkında bilgi veren Göçer, şunları dile getirdi:

"Tamam, bu adam gelmiş, yaşatmaya çalışmışsınız ama bu hastanede yoğun bakım yoksa neden başka hastaneye götürmediniz? Sadece kalbi attı. Beyinden hiç beklenti yoktu. Altı kırık, beyin direkt hasar almış. Adam vurmuş, kask uçmuş ve tekrar üstünden geçmiş”
 

"BU ADAM ATLAMIŞ ORADAN ORAYA DEDİLER"

Öznur Göçer, kazaya ilişkin hazırlanan ilk raporun ardından yetkililerin kendisine Yunus Emre Göçer’in intihar ettiğini söylediklerini ileri sürdü.

Görüntüler ortaya çıktıktan sonra bilirkişi raporunun yüzde 100 eşini haklı gördüğünü söyleyen Göçer, “‘Dosya yok’ diyorlar, ‘Kamerayı veremeyiz’ diyorlar. Bize CD verdiler, üçü de bozuk. Biz gidip geliyoruz. Ve savcı da bunu onaylıyor. ‘Bu adam atlamış oradan oraya’ diyorlar. Bu adam niye atlasın? Biz zaten çocuğumuzun derdine düşmüşüz, biz ölsek bu çocuğa ne olacak diye” dedi.

"İSTANBUL VALİSİ ONU KELEPÇEYLE GÖRECEKSİNİZ DEDİ"

Göçer, kazanın ardından İstanbul Valisi Davut Gül’ün kendisini ziyaret ettiği söyledi. Vali Gül’ün kendisine ne istediğini sorduğunda Mahmud’u kelepçeyle görmek istediğini söylediğini aktaran Göçer, Vali Gül’ün de “Onu kelepçeyle göreceksiniz” dediğini söyledi. Göçer, Mahmud’un ceza alacağını düşünmediğini ekledi.

"İADESİ MÜMKÜN DEĞİL"

Avukat Iyaz Çimen ise Mahmud’un Türkiye’ye getirilip yargılanma ihtimalini değerlendirdi. Taksirli suçlarda uluslararası arama kararı çıkartılması gibi bir prosedürün olmadığını kaydeden Çimen, arama kararı çıksa dahi Somali’yle suçluların iadesi anlaşması bulunmadığından Mahmud’un iade edilmeyeceğini söyledi:

“Vatandaşın yargılanması devletin iktidarının karşılığı. Onun vatandaşını burada yargılamak için Somali devletinin bu hakkından bizim lehimize feragat etmesi gerekiyor.”

Konu olan suçun üst sınırının altı yıl cezası olduğunu aktaran Çimen, Mahmud üst sınırdan ceza alsa dahi bu cezanın bir ay yatarı olduğunu vurguladı.