Moody’s, “Zayıf TL, güçlü emtia fiyatları, arz tarafı sıkışıklıkları ile halen artmakta olan iç talep fiyat baskılarını artırıyor ve enflasyon görünümündeki belirsizlikleri artırıyor” dedi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’sMerkez Bankası’na (TCMB) faiz indirimi konusunda uyarıda bulundu. Moody’s, TCMB tarafından atılacak erken bir faiz indirim adımının dezenflasyon sürecine zarar vereceğini belirtti.

Kuruluşun gelişen piyasa merkez bankalarına ilişkin değerlendirmesinde Türkiye’de merkez bankasının yükselen enflasyon ve bozulan enflasyon beklentilerine rağmen faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 19’da bıraktığı hatırlatıldı.

Moody’s, “Zayıf TL, güçlü emtia fiyatları, arz tarafı sıkışıklıkları ile halen artmakta olan iç talep fiyat baskılarını artırıyor ve enflasyon görünümündeki belirsizlikleri artırıyor” ifadelerini kullandı.

Gözden kaçırmayın

“Sağlıklı beslenmenin bir aileye aylık maliyeti 6 bin 535 TL" “Sağlıklı beslenmenin bir aileye aylık maliyeti 6 bin 535 TL"

Türkiye’de faizin reel bazda pozitif olduğunu ifade eden kuruluş, “Ancak artan enflasyon ortamında para politikası tüketici enflasyonunda kararlı bir geri çekilmeye yetecek kadar sıkı değil” yorumu yaptı.