Günden Kalan | Günün Öne Çıkan Gelişmeleri Günden Kalan | Günün Öne Çıkan Gelişmeleri

AKP-MHP'nin getirdiği son infaz düzenlemesinin Meclis'teki oylamasına muhalefet partilerinin bazı milletvekilleri katılmamıştı. Bu durum sosyal medyada eleştiri konusu oldu. HDP Eş Genel Başkanı Sancar bu konuya ilişkin özür diledi.

Meclis’te infaz indirim yasası oylamasına HDP’li vekillerin tamamının katılmadığı eleştirilerine yanıt veren HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, seçmenlerinden özür diledi. Sancar, “İnsanlar son anda o fotoğrafı görmek istemişler demek ki. Biz bunu fark etmemişiz. Seçmenimizden de özür diliyoruz” dedi. KRT’de Özlem Akarsu Çelik’in PO-Lİ-Tİ-KA programına katılan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Meclis’te infaz indirim yasası oylamasına az sayıda milletvekiliyle katıldıkları için seçmenlerinden özür diledi.

HDP'DEN SADECE 24 KİŞİ KATILMIŞTI

Meclis’te 61 sandalyesi bulunan HDP’nin 24 ret oyu vermesiyle ilgili gelen eleştirilere yanıt veren Sancar, şunları söyledi: “7 gün boyunca orada her maddede konuştuk. Milletvekillerimiz 4 kere ayrı ayrı Meclis içinde yürüyüş yaptı. Sembol nedir oylama anında muhalefetten kaç milletvekili var. Bu bir şekildir. İnsanlar son anda o fotoğraf görmek istemişler demek ki. Biz bunu fark etmemişiz. Seçmenimizden de özür diliyoruz. Samimiyetle eleştiri yapan her kesime de haklı olduğunu söylüyoruz.

"İNSANLARIN ELEŞTİRİLERİ HAKLIDIR"

Sembollerin değerine daha fazla kafa yormamız gerekiyor. Biz işin içeriğine çok yoğunlaştık. İnsanlar ‘Ya tamam sayın başkan, sayın milletvekilleri çalıştınız ama son anda orada güçlü görünseydiniz. Bu bize moraldir’ dedi. Başım gözüm üstüme haklılar.

"HEPİMİZ ORADA OLSAYDIK O KANUN GENE ÇIKACAKTI"

Eğer orada muhalefet tam kadro, daha doğrusu 34 vekil daha bulundursaymışız sanki kanun başka çıkacakmış gibi bir algı yaratanlar var. Muhalefetin tamamı da orada olsaydı. O kanun gene çıkacaktı.”