MHP ve AKP kanadından gelen tehditler sonrası BİM CEO’su Galip Aykaç'ın açıklamaları zincir marketler gerilimini artırdı. Karşılıklı polemik ve tehditlerin ardından zincir marketlerde 'etiket değişimi' hız kazandı.

Yaşanan kriz sonrası zincir marketler üzerindeki denetimler hız kazanırken, birçok üründe fiyat değişimi yaşanmaya başladı.

Gerçek Gündem'in zincir market emekçilerinden edindiği bilgiye göre, birçok zincir market iktidarla karşı karşıya gelmemek için fiyat indirimlerine başladı.

Bir zincir market emekçisi, “basın mensuplarının içeriye alınmamasına dair talimatlar” verildiğini belirtirken, şu ifadeleri kullandı:

Dolar haftayı 18,81 TL, Euro da 20,40 TL’den kapattı Dolar haftayı 18,81 TL, Euro da 20,40 TL’den kapattı

"Etiket değişimlerine indirim ibaresi dahi vurulmadan birçok üründe fiyat değişimi yaşanıyor. 160 TL'ye satılan peynirin fiyatı 'indirim' ibaresi vurulmadan 100 TL'ye düşürüldü. Bütün mağazalara etiket değişim cihazı gelmeye başladı. Pandemiden önce burada işe başladım. Eğer fiyat indirimi olursa muhakkak 'indirim' ibaresi üzerine konulur. Bu çekişmenin sonucunda ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum."

Mağaza ve Market İşçileri Örgütlenme Koordinasyonu Üyesi Doğan Can Aras ise, "Sendika üyelerimizin bize aktardığına göre, denetimlerin artmasından kaynaklı bir etiket değişimi yaşanıyor ve emekçilere etiket kontrolü yaptırılıyor. Hatta Tunceli'den bir üyemiz, '54 TL olan bir kahvenin fiyatı 20 TL'ye' düşürülmüş" dedi.

Öte yandan zincir marketlerle, iktidar arasında yaşanan krize de değinen Aras, "Bu işletmeler bugünkü iktidarın desteği ile büyüdüler ve bugünlere geldiler. Biz buna 'liberal ekonomi' dediğimizde buna kimse müdahale etmedi. Burada geldiğimiz noktada gıda pahalı, emekçilerin emeği ucuz" ifadelerini kullandı.