Gazeteci, yazar ve televizyon programcısı Metin Uca, 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme' suçu kapsamında arandığı gerekçesiyle gözaltına alındığı İstanbul Havalimanı'nda, ifadesine başvurulduktan sonra serbest bırakıldı. Uca, “İfademi verdim. Sayın savcı bunun bir gösteri olduğunu anladı ve şimdi özgürüm” dedi.

Metin Uca, bugün Ankara’ya gitmek için İstanbul Havalimanı’na gelmiş ve kimlik kontrolü sırasında, Edremit Sulh Ceza Hakimliği tarafından ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçundan arandığı gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. Havalimanında Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemleri (SEGBİS) aracılığıyla ifadesi alınan Uca, işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

“SAVCI BUNUN BİR GÖSTERİ OLDUĞUNU ANLADI VE ŞİMDİ ÖZGÜRÜM”

Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanlarının eylemi sonuç verdi: Hastane taşınmayacak Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanlarının eylemi sonuç verdi: Hastane taşınmayacak

Metin Uca, sosyal medya hesabında "4,5 saat sonra özgürüm. Bakın, gözaltına alınma sebebim neymiş" mesajıyla yayınladığı videoda şunları söyledi:

“Sevgili dostlar, merhaba. 4,5 saatlik bir gözaltı sonrası yine sizinle birlikteyim. Olay şu; 21 Ağustos 2022 tarihinde Edremit'teki gösterim esnasında oynadığım oyunu izlemeyen bir muhbir vatandaşın 155'e başvurup ‘Devlet büyüklerine hakaret ediliyor’ demesi sonrası gözaltına alınmışım. Çünkü UYAP’ta da gözükmüyor. Olay aslında şu; Stefanosimous'un yazdığı Sultan Sofraları kitabında geçen ve Fatih Sultan Mehmet'in deniz kabuklularını çok severek yediğini anlatan bölümden sonra dönüp Diyanet İşleri Başkanı'na, ‘Siz yasak diyorsunuz ama benim ecdadım deniz kabuklusunu bayılarak yiyor, Kime inanayım’ sorusunu 'devlet büyüklerine hakaret’, ‘halkı kin ve nefrete sürüklemek’ olarak değerlendirmişler. İfademi verdim. Sayın savcı bunun bir gösteri olduğunu anladı ve şimdi özgürüm. Her şey için, desteğiniz için, benimle beraber olduğunuz için çok teşekkür ediyorum."