İzmir Menderes Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin yıl dönümü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenledi.

İzmir Menderes Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin yıl dönümü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenledi.

Menderes Belediyesi Nikah Sarayı ve Kongre Merkezi'ndeki etkinliğe KA.DER İzmir Şubesi'nden çok sayıda kadın katıldı. Bir konuşma yapan Menderes Belediye Başkanvekili Erkan Özkan, “Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk de 1934 yılında hür, özgür ve bağımsız Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı vererek kadınlara verdiği değeri bir kez daha göstermiş oldu. Atamız, Cumhuriyet’imizin ilk yıllarında gösterdiği bu anlamlı davranışla kadınların toplumdaki yerini daha da yüceltti. Şunu hepimiz biliyoruz ki, Halide Ediplerden, Tayyar Rahimelere, Kara Fatmalardan, Sabiha Gökçenlere Türkiye’mizde kadınlarımız ülke savunmasında, gelişiminde ve yükselmesinde önemli görevler üstlenmişlerdir” dedi.

Özkan, Atatürk’ün ışığında kadınların daima yanlarında olduklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın' sözünü düstur edinerek, onun ilkelerinden aldığımız ilhamla kadınlarımıza daha çok destek verip yaşam standartlarını yükseltmek için var gücümüzle çalışacağız. Haklı mücadelemizde kadınlarımızla yan yana, kol kola verip tüm engelleri aşacağız.”

Elazığ'da metrelerce ucuz et kuyruğu Elazığ'da metrelerce ucuz et kuyruğu

"İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR"

İstanbul Sözleşmesi’ne de değinen Özkan, “Artık öldürülen, şiddet gören, istismar edilen kadınları değil, başarısı ile gücü ile mecliste, iş hayatında kadınlarımızı konuşacağımız bir dünya istiyoruz. İşte tam da bu sebeple İstanbul sözleşmesi yaşatır diyoruz” diye konuştu.

Menderes Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'nün hazırladığı etkinlik kapsamında salondaki kadınlara, KA.DER İzmir Şube Üyesi Prof. Dr. Gülgün Erdoğan Tosun ve Menderes Belediyesi Kadın Dayanışma birimi personelleri kadın hakları ile ilgili sunum yaptı.

KA.DER tarafından hazırlanan “18” adlı belgeselin de yayınlandığı etkinlik, “Sığınamayanlar” tiyatro gösterimi ile sona erdi.