Medya Araştırmaları Derneği’nin (MEDAR) ETKİNİZ AB Programı desteğiyle gerçekleştirdiği “Yerel Medya Veri Tabanı Araştırması” yayına açıldı. Türkiye’de yerel medyayı odağa alan ilk sayım çalışması olan projede, 81 ilde faaliyet gösteren tüm yerel medya kurumları ve bu kurumlara dair temel demografik özelliklerin tespit edilmesi amaçlandı.

Merdan Yanardağ’a hapis cezası Merdan Yanardağ’a hapis cezası

Temmuz 2020 ve Şubat 2021 tarihleri arasında 8 ay boyunca yürütülen proje kapsamında yöntem olarak birbirini destekleyen ve iki etaptan oluşan karma bir araştırma metodolojisi uygulandı. İlk etapta mevcut veri tabanları incelenerek 3240 yerel medya kurumu olduğu saptandı. Ardından kapsamlı verilere ulaşmak amacıyla saha araştırması ve 1222 yerel medya kurumu ile anket yapıldı.

grafik0

grafik 1

YEREL MEDYA BATIDA YOĞUN

Araştırmada elde edilen edilen verilere göre yerel medya kurumları genellikle Marmara, Akdeniz ve Ege bölgeleri ekseninde ve büyükşehirlerde yoğunlaşıyor. Kurumların şehir bazlı dağılımında ise ulusal medyanın merkezi İstanbul, benzer şekilde yerel medya da en fazla sayıda medya kurumunun bulunduğu şehir olarak başı çekiyor. Mersin, Bursa, İzmir, Adana ve Antalya ise en fazla sayıda yerel medya kurumu bulunan diğer şehirleri oluşturuyor.

Yerel medyada haber yayının çoğunlukla “yerel gazeteler” ve “ yerel dijital haber platformları” üzerinden sürdürüldüğü görülüyor; yerel ölçekte yayın yapan sınırlı sayıda radyo, televizyon ve dergi bulunuyor.

grafik3

PANDEMİ KÜÇÜLMEYE YOL AÇTI

Pandemiyle birlikte daha da ağırlaşan finansal sorunlar yerel medyada kurumların aktif yayından çekilmesine, yayın kapasitesi ve personel sayısında küçülmeye gitmesine yol açıyor. Sonuçlar, anket gerçekleştirilen 1222 yerel kurumdan 72’sinin aktif yayın yapmayı durdurduğunu, 55 kurumun ise pandemiden kaynaklı problemler nedeniyle küçülmeye gittiğini gösteriyor.

grafik4

SOSYAL MEDYA PLATFORMLARI TERCİH EDİLİYOR

Yerel medyada kurumların sosyal medya platformlarına dahiliyetleri ve platform tercihleri de yerelde dijitalleşme seviyesini dair önemli bulgular taşıyor. Araştırma verilerine göre, anket gerçekleştirilen kurumların büyük çoğunluğu (%89) sosyal medya platformları üzerinden yayın yapıyor: Facebook (% 87,2) ve Twitter (%72,3) tüm mecra türleri arasında en çok tercih edilen sosyal medya platformları olarak öne çıkıyor.

SİYASET VE EKONOMİ AĞIRLIKLI

Üretilen yayın içerikleri incelendiğinde, tüm yayın mecraları içerisinde gündem, siyaset ve ekonomi-finans gibi genel temalar altında daha fazla içerik üretildiği görülürken, kültür-sanat, sağlık, spor, turizm, tarım-hayvancılık gibi spesifik habercilik alanlarında üretilen içerik seviyesinin daha düşük olduğu görülüyor. Yerel yayınlarda içeriğin ulusal medyaya benzer şekilde çoğunlukla ülke gündemi doğrultusunda şekillendiğini gösteren bu bulgu, yerel medyada kurumların bulundukları şehrin/bölgenin dinamiklerini odağa alan ve bu çerçevede önem arz eden spesifik temalarda özgün yayın üretmek açısından zayıf kaldığını gösteriyor.

grafik5

grafik6

GAZETECİLER BİRDEN ÇOK GÖREV ÜSTLENİYOR

Yerel medyada çalışan sayısına dair elde edilen verilere göre anket gerçekleştirilen 1222 yerel medya kurumunda toplam 4996 çalışan görev alıyor. Kurum başına düşen çalışan ortalamaları ise yerel medya kurumlarında ortalama 4 çalışan görev aldığını ve az sayıda personelin kurum içinde birden çok görev üstlendiğini gösteriyor. En fazla sayıda çalışan yerel televizyon ve yerel gazetelerde bulunuyor, sahada aktif haber üreten muhabir/kameraman ve kadın çalışan sayısının oldukça az olması dikkat çekiyor.

Araştırma raporu ve yerel medya hakkında daha fazla veriye, projenin websitesi www.yerelmedyavt.com üzerinden ulaşılabiliyor.

grafik7