Bugün yapılan İstanbul Sanayi Odası Meclisi'nde İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu arasında sert bir tartışma yaşandı. Sanayiciler faizlerin yüzde 50'lere yükselmesinden şikayet ederken Kavcıoğlu, "Ucuz kredi kullanıp döviz ve araba alıyorsunuz, hepinizin listesi elimizde var" dedi.

Reel Kesimi Destekleyen Nitelikli Finansman Politikalarının Üretim ve İhracat Açısından Önemi ana gündemi ile İstanbul Sanayi Odası'nın Beyoğlu Odakule'deki binasında yapılan toplantıda zaman zaman tansiyon yükseldi.

Sanayiciler, Merkez Bankası'nın politika faizi yüzde 14'ken bankalarda yüzde 50'lere varan kredi faizleriyle karşı karşıya kaldıklarını ve Eximbank'tan da yeterli kredi desteğini alamadıklarını söylerken, Kavcıoğlu sanayicilere dönük sert eleştirilerde ve üstü kapalı tehditlerde bulundu.

"UCUZ KREDİYLE DÖVİZ KULLANIYORSUNUZ"

Sakarya fındığa talip! Sakarya fındığa talip!

Kavcıoğlu, kamu bankalarının yüzde 15,8 ile ticari kredi kullandırdığını, Eximbank'ın da TL cinsi yüzde 10, döviz cinsi yüzde 1 ile kredi kullandırdığını, yüzde 50'lere varan faizlerin söz konusu olmadığını söylerken, sanayicilere "Ucuz kredi kullanıp döviz ve araba alıyorsunuz, hepinizin listesi elimizde var" demesi dikkat çekti.

24 Şubat'tan bugüne şirketlerin ucuz kredi çekip 55 milyar dolarlık döviz aldığını tespit ettiklerini ve bu şirketlerin listesinin ellerinde olduğunu belirten Kavcıoğlu, döviz alanlara ucuz kredi vermeyeceklerini söyledi.

STOKÇULUK SUÇLAMASI TANSİYONU YÜKSELTTİ

Kavcıoğlu sanayicileri ayrıca "stokçuluk yapmakla" suçlarken, İSO Başkanı Bahçıvan bu suçlamaya itiraz etti ve "Çok tehlikeli ithamlarda bulunuyorsunuz" eleştirisini yöneltti. Toplantıda bu anda tansiyon yükseldi.

Şirketlerin hem vergi avantajıyla dövizden Kredi Korumalı Mevduat'a geçtiğini hem de ucuz krediyle döviz almaya devam ettiğini öne süren Kavcıoğlu, bir TV kanalında dövize ulaşamadıklarından şikayet eden bir iş insanını arayıp görüştüğünü, kendisinin özür dilediğini aktardı.

Bir sanayicinin "Banka kredi için yüzde 36 faiz istiyor" demesi üzerine Kavcıoğlu'nun, "Alma abi alma" demesi ve "Özel bankalardan yüzde 22'nin üzerinde faizle kredi kullanmayın" çağrısı da dikkat çekti.