Ulaşım platformu Martı, son dönemde gündeme gelen scooter yoğunluğuna ilişkin açıklama yaparak İBB Ulaşım Dairesi'yle uzun bir süredir proje yürüttüklerini duyurdu. Proje kapsamında öncelikle 100 ardından 500 adet scooter park yeri inşa edileceği ve İBB'ye hibe edileceği bildirildi.

İBB yöneticileriyle uzun süredir görüşmeler halinde olduklarını belirten Martı yetkilileri yaptıkları açıklamanın devamında şu bilgileri verdi:

"Martıların kent yaşamına adaptasyonunu en üst seviyeye taşımak adına, yetkili kurum olan İBB yöneticileriyle uzun süredir devam etmekte olan görüşmelerimizin çıktılarını kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Bu bağlamda İBB Ulaşım Dairesi Başkanı Utku Cihan’la 2 aydır planladığımız projeyi erken açıklama kararı aldık. İstanbul’da ulaşımın vazgeçilmez unsuru haline gelmiş olan ve trafik başta olmak üzere pek çok soruna çözüm üreten Martıların, kent hayatına adaptasyonu Karayolları Trafik Kanunu ve Belediye Gelirleri Kanunu’nun ilgili maddeleri tarafından Türkiye’nin tamamı için belirlenmiştir."

BÜMED tahliye ediliyor: Cebren gidiyoruz, hukuken döneceğiz BÜMED tahliye ediliyor: Cebren gidiyoruz, hukuken döneceğiz

Görüşmeler sonucunda alınan kararlar şöyle:

>> Yüksek kullanım kaynaklı Martı birikmesi olan, öncelikle 100 ardından da 500 adet İBB’nin belirleyeceği noktada ‘Skuter ve Bisiklet Park Yeri’ inşa edip İBB’ye hibe edecek.

>> "İBB’nin park yeri projesine destek vermek için bu alanlara park edilen Martı yolculuklarında yüzde 20 indirim uygulayacak.

>> 1,5 metreden dar kaldırımların haritasının çıkartılıp, parklamanın bu bölgelerde kapatılması için ilgili belediyelere destek vermeye devam edecek.