Marmaris Kaymakamlığı, Marmaris Belediyesi, Marmaris Ticaret Odası, Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB), Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı’nın katılımıyla deprem bölgesinden Marmaris’e gelen depremzede yurttaşları konuk eden otelciler için bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Yapılan çalışmaların değerlendirildiği toplantıda, gelecek sürece ilişkin de görüş alışverişinde bulunuldu. 

Toplantıda konuşan Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, Marmarisli turizmcilerin depremzedeler için ellerinden gelen her türlü fedakarlığı gösterdiklerini söyleyerek şunları kaydetti:

“Çok güzel bir iş birliği ortaya koyduk. Sektörün tüm temsilcilerine ve depremzede vatandaşlarımıza destek olmak için ayni ve maddi yardımda bulunan tüm Marmaris yaşayanlarına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu işin yükünü hep birlikte sırtlayacağız. Örneğin, 50 odalı bir otelden, depremzedelerimiz için bir oda talep edeceğiz. Ama daha fazla destek olmak isteyen olursa tabii ki kabulümüz. Otellerimizin yükünü azaltmak için biz de tüm misafirhanelerimizi depremzedelerimize ayırdık. Ortak bir akıl birliği, ortak bir gönül birliği oluşturursak uygulayacağımız yöntem hepimiz için güzel sonuçlar doğurur.” 

Otellerde konaklayanlara ilişkin sayısal verileri de paylaşan Kaymakam Aksoy, depremzedelerin yaklaşık yarıya yakınının bir aylık süre zarfında kendi istekleriyle ilçeden ayrıldığını belirtti.

Mersinli limon üreticisi: limona ‘3 lira’ diyorlar, zaten maliyeti 5 lira Mersinli limon üreticisi: limona ‘3 lira’ diyorlar, zaten maliyeti 5 lira

GETOB Başkanı Mustafa Deliveli de süreci iyi yönettiklerini düşündüklerini kaydederek şunları söyledi:

“Türkiye’nin belli destinasyonlarının aksine sezonluk çalışan bir bölgeyiz. Birçok tesisimiz kapalı. Ama depremden sonra 48 saat içinde birçok tesisimiz kapılarını açtı. Tadilatta olanlar ise ellerinden gelen yardım malzemesini deprem bölgesine gönderdi. Herkes örnek teşkil edecek bir çalışma gösterdi. Yürekli otelci arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Kalıcı çözüme ilişkin yol alırken bölgenin gerçeklerini de göz ardı etmemek lazım. Yükün hakkaniyetli ve eşit oranda dağıtılması lazım.”

Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mutlu Ayhan ise sözlerine, yaklaşan sezona dair rakamları paylaşarak başladı. Dalaman Havalimanı'na an itibarıyla 2 milyon koltuk arzı olduğunu belirten Ayhan, şunları dile getirdi:

“Önümüzdeki sezon rekor düzeyde turist bekliyoruz. Tarihimizin en iyi sezonlarından birini geçireceğiz. Geçtiğimiz 3 yılın oldukça zorlu geçtiğini biliyoruz. Ancak bir yandan da elimizi taşın altına koymalıyız. Buradaki okullara kayıt yaptırmış misafir çocuklarımız var. Okullar kapanana kadar tesislerimizin kapasitesine bağlı olarak depremzedelerimiz için oda ayırmaları rasyonel bir çözüm olarak gözüküyor.”