Mardin Midyat’ta köy korucuları tartıştıkları köylülere saldırdı, çoğunluğu kadın 11 kişi yaralandı.  

Ali Keven: Bu devletin bin yıllık geçmişini sizin siyasi hesaplarınıza malzeme yaptırmayız Ali Keven: Bu devletin bin yıllık geçmişini sizin siyasi hesaplarınıza malzeme yaptırmayız

MA'da yer alan habere göre: Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Kelehkê kırsal mahallesinin Çınar mezrasında korucular, köy girişine TIR bırakmak istedi. Buna tepki gösteren köylüler ile korucular arasında tartışma çıktı. Korucuların iki kişiyi darp etmeye başlaması üzerine diğer köylüler de olay yerine geldi. Korucular, gelenler arasında bulunan kadınlara taş ve sopalarla saldırdı. Korucular, silah da doğrulttukları kadınların kafa ve kollarını kırdı. Tepkinin artması üzerine korucular köyden ayrılmak zorunda kaldı. Saldırıda yaralanan Adla Orhan, Mesude Orhan, Dilan Orhan, Rıfha Orhan ve Fethullah Orhan hastaneye kaldırıldı.

Darp edilen kadınlardan Adla Orhan, "Yaklaşık 20 kişiydiler, saldırdılar. Kendilerine yapmamalarını söyledim. Elindeki taşla kafama vurdu. Onları tanıyordum. Biri kırmızı biri de mavi gömlekliydi" dedi. Yaralı Dilan Orhan ise, köyden çıkmak için hazırlandıkları sırada korucuların saldırısına uğradıklarını söyledi. Orhan, "Korucular yolumuzu kesti. Dövdüler, silah çekip, tehdit ettiler. Babamın kaşını yarıp, annemi yere düşürüp, tekmelediler. Babamın kolunu kırıp, kafasına taşla vurdular" ifadelerini kullandı.