Haber: Ahmet Ünsal

11 Haziran günü Sinop Sağlık Müdürlüğünce geçici olarak Boyabat ilçesine görevlendirme giderken geçirdikleri feci trafik kazası sonrasında yaşamlarını yitiren genç hekimler Dr. Sena Sakin ve Dr. Mehmet Turan Yazlak ile ilgili olarak Manisa’da da Hekim Birliği ve Tabipler Odası Manisa Şubesince Merkez Efendi Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.Hekimler, yaşamlarını yitiren genç meslektaşları ile ilgili duygularını güçlükle ifade ederken Sinop Atatürk Devlet Hastanesi'nde yoğun bakımda yoğun bakımda olan Doktor Beyza Nur Çetin, içinde yaşama dönmesi yönünde temennilerini dile getirdiler.


Manisa Tabipler Odası Başkanı Hasan Semih Bilgin ve çevre hastanelerden katılım gösteren hekimlerinde yer aldığı Merkez Efendi Devlet Hastanesi Poliklinikler önündeki basın açıklamasını ise Hekim Birliği Sendikası Manisa Şube Başkan yardımcısı ve  Manisa Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr.Özgür Yılmaz okudu.

Yılmaz, zaman zaman duygulandığı basın açıklamasında ise; “Bugün burada, yüreklerimizi dağlayan, derin bir acıyı paylaşmak için toplandık. 11 Haziran'da Sinop'ta yaşanan elim trafik kazasında, Boyabat ilçesine geçici görevle gitmekte olan genç hekim Meslektaşlarımız Dr. Sena Sakin ve Dr. Mehmet Turan Yazlak, ne yazık ki iş kazası sonucu hayatlarını kaybetti. Aynı kazada ağır yaralanan Doktor Beyza Nur Çetin, şu an Sinop Atatürk Devlet Hastanesi'nde yoğun bakımda ve durumu maalesef ciddiyetini koruyor.

Kayıplarımız kalbimizde, tepkimiz güvencesizliğe..

Bu tarifsiz acı, yalnızca bizlerin değil, tüm sağlık camiamızın yüreğinde derin yaralar açtı. Sena Sakin ve Mehmet Turan Yazlak, genç yaşlarında büyük bir özveri ve fedakarlıkla, hastalarına umut olmuş, ışık olmuş hekimlerimizdi. Onları böyle bir kazada kaybetmiş olmanın acısı, yüreğimizde derin bir iz bırakacak ve bu kayıp, hepimizi derinden etkileyecek.”

“UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ!”

Yılmaz açıklamasını sürdürerek;
“Bu trajik olay, Sağlık Bakanlığı’nın sıkça başvurduğu geçici görevlendirme uygulamalarının yerindeliğini ve güvenliğini bir kez daha sorgulamamıza neden oluyor. Daha planlı bir istihdam politikası ve kurumların gerçek ihtiyaçlarını karşılayacak kalıcı çözümler bulunması elzemdir. Geçici görevlendirmelerin, kamu yararına ve hukuka uygun olması kadar, güvenli çalışma koşullarının sağlanması da hayati önem taşımaktadır.” dedi.

“ADALET VE GÜVENLİK İÇİN, HEMEN ŞİMDİ!”

Adalet vurgusuna yer veren Yılmaz; “Sağlık Bakanlığı’nı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, bu tür acı olayların bir daha yaşanmaması için acilen harekete geçmeye çağırıyoruz. Hekim ve sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamak için, tüm geçici görevlendirmelerin risk analizlerinin yapılmasını, uygun ulaşım araçlarının temin edilmesini ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasını talep ediyoruz. Hekim ve sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve güvenliğin en üst düzeyde sağlanması için, ilgili mevzuatın gözden geçirilmesini istiyoruz. Sağlık hizmetlerinin kaliteli ve güvenli bir şekilde sürdürülebilmesi için, hekim ve sağlık çalışanlarının hak ettikleri koşullara kavuşması bir zorunluluktur.”

“MESLEĞİMİZE GÜVENLİ BİR GELECEK İSTİYORUZ!”

Yapmakta oldukları mesleklerinde güvenli bir gelecek istediklerini dile getiren Yılmaz; “Sena Sakin ve Mehmet Turan Yazlak’ın anıları, onlara duyduğumuz sevgi ve saygıyla daima yaşayacak. Onların insanlığa adanmış hayatları ve mesleki gayretleri, bizlere sonsuz bir ilham kaynağı olmaya devam edecek. Bu kayıpların acısını içimizde taşıyarak, benzer trajedilerin bir daha yaşanmaması için kararlılıkla mücadele edeceğiz.


Hekimlik güvencesi ve güvenli bir sağlıklı gelecek istiyoruz!


Hekim Birliği Sendikası olarak, hekim ve sağlık çalışanlarının güvenli çalışma koşullarına sahip olması için gerekli tüm önlemlerin alınmasını ve bu trajik olayların tekrarlanmaması için sorumluların vakit kaybetmeden gerekli adımları atmasını talep ediyoruz. Hepimizin başı sağ olsun.” dedi.