31 Mart Seçimlerine 19 gün kalırken, anket şirketleri de yaptıkları saha çalışmalarını kamuoyu ile paylaşmaya başladı. Son saha çalışmasını paylaşan MAK Danışmanlık, siyasi partilerin adaylarını açıkladığı anda yaptıkları "Büyükşehirler Araştırması"nın sonuçlarını yayınladı. Anket sonuçlarına göre üç büyükşehirde CHP adayları önde.

İMAMOĞLU 1,5 PUAN FARKLA ÖNDE

Ankete göre İstanbul'da Ekrem İmamoğlu, Cumhur İttifakı'nın İBB adayı Murat Kurum'un 1,5 puan önünde görünüyor. 5 bin 700 kişiyle yüz yüze gerçekleştirilen anket sonucuna göre, İstanbul'da İmamoğlu yüzde 41.5, Kurum yüzde 40, İYİ Parti yüzde 4, DEM Parti yüzde 3, YRP ise yüzde 2.5 oy oranına sahip.

ANKARA'DA YAVAŞ 6 PUANLA ALTINOK'UN ÖNÜNDE

Ankara'da CHP'nin adayı Mansur Yavaş yüzde 44 oy oranıyla Cumhur İttifakı adayı Turgut Altınok'un 6 puan önünde yer alıyor. Ankara'da 4 bin 300 kişiyle yüz yüze yapılan anket görüşmesi sonucuna göre, Yavaş, yüzde 44, Altınok yüzde 38, YRP yüzde 4, İYİ Parti yüzde 3 ve DEM Parti yüzde 2 oy oranına sahip.

İZMİRDE 17 PUANLIK FARK

İzmir'de ise CHP'nin adayı Cemil Tugay, Cumhur İttifakı'nın adayı Hamza Dağ'ın 17 puan önüne geçmiş durumda. 3 bin 550 kişiyle yüz yüze yapılan anket sonucuna göre; Hamza Dağ yüzde 31, Tugay yüzde 48, İYİ Parti yüzde 7, DEM Parti yüzde 4, YRP'nin ise yüzde 1 oy oranına sahip olduğu görülüyor.

Anket şirketi, araştırmanın yöntemini ise şöyle açıkladı:

"21 Şubat - 09 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırma 30 büyükşehrinde ve bu şehirlere bağlı ilçe ve mahallelerde seçmen / nüfus dağılımına uygun hazırlanan formlar yüz yüze anket tekniği uygulanarak yapılmıştır. Büyükşehirlerin ilçe ve mahallelerinde ülke seçmen yaş grupları ortalamasına uygun genel yapısını vermeye en yakın sayıda olabildiğince büyükşehir nüfus dağılım dengesine uygun orantılanarak bir dağılım elde edilmiştir."

KULAT'TAN 'İLK GÜNLER' AÇIKLAMASI

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, yapılan araştırmanın siyasi partilerin adaylarını resmi olarak ilk açıkladığı günlerde yapıldığını belitti. Kulat açıklamasında, "Şimdi yeni bir çalışma için sahaya çıkılacaktır. Bu zaman diliminde (ilk günlerde) yapılan bir araştırma kampanya başarısını yeterince yansıtmaz" ifadelerini kullandı.

Mak 1-1

Araştırmada ilk olarak katılımcılara "Partilerden bağımsız belediye başkan adayı sizce hangi özelliklere sahip olmalıdır" sorusu yönlendirildi.

Ankete katılanların yüzde 38'i "İhtiyaç halinde ulaşılabilir olmalıdır" derken yüzde 32'si ise "Devlet adamı ciddiyetiyle mütevazı olmalıdır" dedi.

Mak 2-1

"Belediye başkanlığı seçiminde sizin için parti mi aday mı önemli" sorusuna ise yüzde 46 "Hem aday, hem parti önemli" yüzde 33 ise "Parti önemli" yanıtını verdi.

Mak 3-1

"Size göre ülkemizin en önemli sorunu nedir" sorusuna yüzde 48 "Hayat pahalılığı, işsizlik ve ekonomik sorunlar" karşılığını verirken yüzde 13 ise "Ahlaki ve sosyal sorunlar" dedi.

İL İL OY ORANLARI

Anketin kent kent seçim sonucuna yönelik oy oranları şöyle:

MARDİN

Mak 4 1

VAN

Mak 5-1

DİYARBAKIR

Mak 6-1

ADANA

Mak 7

ANTALYA

Mak 8

AYDIN

Mak 9

BALIKESİR

Mak 11

BURSA

Mak 12

ERZURUM

Mak 13

ESKİŞEHİR

Mak 14

ANTEP

Mak 15

HATAY

Mak 16

MERSİN

Mak 17

KAYSERİ

Mak 18

KOCAELİ

Mak 19

KONYA

Mak 20

MALATYA

Mak 21

MANİSA

Mak 22

MARAŞ

Mak 23

MUĞLA

Mak 24

SAMSUN

Mak 25

TRABZON

Mak 26

URFA

Mak 27

DENİZLİ

Mak 28

TEKİRDAĞ

Mak 29

SAKARYA

Mak 30

ORDU

Mak 31

İZMİR

Mak 32

ANKARA

Mak 33

İSTANBUL