Mahkeme başkanı temaslı çıktı, Kobani Davası’na ara verildi

Kobani Davası mahkeme başkanının Covid-19 temaslı çıkması üzerine 2 gün ertelendi. Karar avukatların talebi üzerine geçici heyet tarafından alındı.

GÜNDEM 21.09.2021 - 13:40 21.09.2021 - 13:57

6-8 Ekim 2014 tarihlerinde birçok kentte yaşanan protestolar nedeniyle eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, MYK üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 20’si tutuklu 108 isim yargılandığı Kobani Davası’nın 4’üncü duruşması ikinci gününde devam etti.

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin Sincan Cezaevi Kampüsü’ndeki duruşma salonunda görülen yargılamada Sincan Cezaevi’nde tutulan siyasetçiler salonda hazır bulundu. Yine tutuksuz yargılanan isimlerden Ayhan Bilgen ve Berfin Özgü Köse duruşma salonunda hazır bulunurken, Sırrı Süreyya Önder, İbrahim Binici, Altan Tan ve Can Memiş ise vareste tutuldukları için duruşmaya katılmadı.

MAHKEME BAŞKANI TEMASLI ÇIKTI

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, mahkeme salonundaki yerlerini alan heyetin ise farklı olduğu görüldü. Davaya bakan mahkeme başkanının koronavirüs teşhisi konulan bir yakınıyla temaslı olmasından ötürü duruşmaya geçici heyetin bakacağı ifade edildi.

Bu bilgilendirme üzerine söz alan dava avukatlarından Cahit Kırkazak, “Başkan bey temaslı olması nedeniyle burada değil, kendisine geçmiş olsun diyoruz. Yoğun bir temastan dolayı, sağlık gerekçesiyle müvekkillerimiz savunma yapacak durumda değiller” diyerek duruşmanın ertelenmesini talep etti.

GEÇİCİ HEYET SAVUNMA ALMAK İSTEDİ

Mahkeme başkanı, bu talebe rağmen tutuklu siyasetçilere, “Savunma yapmak isteyen var mı?” diye sordu. Söz alan Selahattin Demirtaş, “Hayır savunma yapmak istemiyorum. Avukatlarımın talebine katılıyorum” dedi. Gültan Kışanak da avukatlarının erteleme talebine katıldığını belirterek, duruşmalara ara verilmesini istedi. Söz alan diğer bazı tutukluların da aynı talepte bulundu.

Duruşmalardan vareste tutulma talebinde bulunan Ayhan Bilgen’in dilekçesinin dosyaya eklendiğini söyleyen mahkeme başkanı, sözü iddia makamına verdi. Tutuksuz yargılanan siyasetçilerin duruşmalardan vareste tutulma taleplerinin reddini isteyen iddia makamı, yine gizli ve açık tanık beyanları, dava dosyası, sanıklar hakkında birleşen diğer dosyalar ve tüm dosya kapsamı nazara alındığında siyasetçilerin tutukluluk hallerinin ve adli kontrol tedbirlerinin devamına karar verilmesini istedi.

23 EYLÜL’E ERTELENDİ

Mütalaanın ardından ara kararını açıklayan geçici heyet, sanıklar ve müdafilerinin savunma yapmayacaklarını bildirmeleri dolayısıyla bu aşamada yapılacak başkaca bir işlem olmadığından ötürü duruşmanın 23 Eylül Perşembe günü görülmeye devam edilmesine, diğer taleplerin daha sonra değerlendirilmesine karar vererek, duruşmayı sonlandırdı.

TEMASLI BAŞKAN PERŞEMBE GELEBİLECEK

Duruşmanın 23 Eylül’e ertelenmesine savunma avukatları tepki gösterdi. Geçici heyette yer alan mahkeme başkanı, Covid-19 temaslı mahkeme başkanının kendisine Perşembe günü gelebileceğini söylediğini paylaştı. Savunma avukatları ise, müvekkillerinin sağlığı açısından duruşmanın daha ileri bir tarihe ertelenmesi talep etti.

Geçici başkan bunun üzerine “Başkan beyin sağlığı en çok kendisini ilgilendirir. Herhalde gelmezse ona göre hareket ederiz” dedi. Bunun üzerine avukatlar, “Karantina koşullarına göre hareket etmelisiniz. Yeni düzenlemeye göre 5 gün karantinada kalmalı. Test yaptırdıktan sonra negatif çıkarsa izolasyon biter” hatırlatmasına bulundu. Geçici mahkeme başkanı ise duruşmayı 23 Eylül’e erteledi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@