CHP’nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Lütfü Savaş, Ankara’da Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) önünde Hatay’da seçimin iptal edilmesi talebine yönelik açıklamalarda bulundu.

AKP’li aday Mehmet Öntürk’e itirazların devam etmesine rağmen mazbata verilmesini eleştiren Savaş, “Bu tutum seçimin oldubittiye getirilmeye çalışıldığını gösteren bir hukuksuzluktur” dedi.

"HATAY HALKI İRADESİNİ KURBAN ETMEYECEK"

Savaş, Hatay seçiminde birçok usulsüzlüğün tespit edildiğini, bunlardan birinin de “ölü seçmenler” konusu olduğunu dile getirdi. “3 bin 389 ölmüş seçmene oy kullanıldığı açık bir tespit olarak sunulmuştur” diyen Savaş, AKP’li Öntürk ile arasındaki oy farkının 2 bin 569 olduğunu hatırlattı.

Savaş, “Hatay hakkının yarınlarını feda etmeye niyete yoktur. Hatay halkı iradesini masa başı dayatmalara kurban etmeyecek kadar hassasiyet sahibidir” ifadelerini kullandı.

Atatürk’ün sözüne atıfla “Hatay bugün artık hepimizin şahsi meselesidir” mesajı veren Savaş, YSK’deki hakimlere seslenerek, “31 Mart’ın mesajı, hukuka sahip çıkılmasıdır. Lütfen hukuka, demokrasi ve adalete sahip çıkın” şeklinde konuştu.

"HÜKÜMET DEPREMİN ALTINDA KALMIŞTIR"

Lütfü Savaş daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Hükümet depremin altında kaldı” diyen Savaş, kendisine yönelik eleştirilere ilişkin ise “Depremin bütün sorumluluğunu belediyeye yüklediler” ifadelerini kullandı.

Savaş, partisinin kendisini yalnız bırakıp bırakmadığına yönelik soruyu da Genel Başkan Yardımcılarının yanında olduğunu söyleyerek yanıtladı.