Milyonlarca kişiyi ilgilendiren emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi Meclis çalışmalarına yeniden başladığında görüşülecek. Ancak deprem nedeniyle yasalaşma süreci uzadığı için ilk maaşın alınması da mayıs-haziranı bulacak.

EYT düzenlemesinin şubat ayı içinde yasalaşması ve ilk maaşların mart ayında verilmesi planlanmıştı. Deprem felaketinin ardından Meclis çalışmalara ara verirken EYT düzenlemesinin akıbeti de merak ediliyordu.

Piyasalarda gün ortası Piyasalarda gün ortası

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Genel Kurul gündeminde bekleyen EYT konusunda AKP’den yansıyan bilgiler, geri adım atılmayacağı yönünde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da düzenlemenin “bir an önce yasalaşması” görüşünde olduğuna dikkat çekiliyor.

Düzenlemenin martta yasalaşması bekleniyor. Teklifin Meclis’te kabul edilmesinin ardından ise milyonlarca EYT’li maaş için SGK’ye başvuracak. Bu başvuruların incelenmesi ve sonuçlandırılması için ise belli bir süre gerekiyor. Bu nedenle de ilk maaşların mayıs, haziran aylarını bulacağına işaret ediliyor.