Konya’nın Meram ilçesinde 30 Temmuz tarihinde ırkçı saldırıda katledilen Dedeoğulları Ailesi'nin avukatı Abdurrahman Karabulut, şüpheliler arasında bulunan Ali Keleş’in tutuklanmasını talep etti. 

SALDIRININ ARDINDAN WHATSAPP GRUBU KURDULAR

Karabulut, Konya Sulh Ceza Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda, Ali Keleş’in Dedeoğulları Ailesi'ne yönelik gerçekleştirilen 12 Mayıs tarihindeki ilk saldırısının ardından içinde Keleş ve Çalış ailelerinden kişilerin bulunduğu “mahkeme” isimli WhatsApp grubunu kurması, saldırıdan sonra tutuklananlara düzenli bir şekilde haftada her birine 500 TL para yatırması, WhatsApp yazışmalarında sıklıkla Dedeoğulları Ailesi'nden bahsetmesi ve “Sulh sağlanmazsa kötü şeyler olacak” gibi söylemlerde bulunmasından dolayı katliam dosyası kapsamında tutuklanmasını istedi.

KARARA İTİRAZ EDİLECEK

MA'nın aktardığı habere göre, avukatın talebini değerlendiren Konya Sulh Ceza Mahkemesi, Keleş’in tutuklanmasını yönündeki talebi reddetti. Karabulut, karara karşı üst mahkemeye itiraz edeceklerini belirtti.

11 KİŞİYE DAVA AÇILMIŞTI

Meram ilçesinde Dedeoğulları Ailesi'nden 7 kişinin katledilmesine ilişkin katil zanlısı Mehmet Altun’un da aralarında bulunduğu Keleş ve Çalık ailelerinden 11 kişi hakkında “canavarca hisle tasarlayarak yedi kişiyi kasten öldürme”, “azmettirme”, “yakarak mala zarar vermeye azmettirme” suçlarından dava açılmıştı.