Kocaeli'de ormanlık alanda yangın çıktı Kocaeli'de ormanlık alanda yangın çıktı

Konak Kent Konseyinin; Konak Belediyesi, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, Tabipler Odası, İzmir Barosu, Ege Kent Konseyleri Birliği, Egeçep ve İzmir Yaşam Alanları ile birlikte Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde düzenlediği Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında saat 15.00’da başlayan bilgilendirme masasının ardından saat 18.30’da Mimarlık Merkezi önünden Türkan Saylan Kültür Merkezine kadar yapılan farkındalık korteji ve sonrasında basın açıklaması gerçekleştirildi.  

photo_6051086987504500352_y

Basın açıklamasını okuyan Ege Kent Konseyleri Birliği ve Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu; “Dünyanın doğal dengesinin korunması için tüm canlılara ve doğal varlıklara öncelik veren bir anlayışın egemenliğinde tanımlanmış Dünya Çevre Günü tüketim kültürünün bir parçası olarak tek güne indirgenerek kutlanıyor. Oysa kutlayabileceğimiz sevineceğimiz, mutlu olabileceğimiz herhangi bir durum yok. 5 Haziran Dünya Çevre Gününü kutlamıyoruz. Kentlerimizde, yaşam alanlarımızda çevre sorunlarına, ekolojik yıkıma dikkat çekiyor, mücadele çağrısı yapıyor, ekolojik yıkıma karşı direniyoruz” dedi.

Çevre mücadelesinin aynı zamanda bir yaşam mücadelesi, hak mücadelesi, emek mücadelesi, adalet mücadelesi, demokrasi mücadelesi olduğunu vurgulayan Mumcu, şöyle devam etti:

“Bu mücadele içerisinde bilim, mühendislik ve planlama ışığında kamu ve halkın yararına, kentimizde, ülkemizin her köşesinde Aliağa’dan, İkizdere’ye varız, var olacağız.

İzmir Halkı Anayasal hakkını; sağlıklı yaşam hakkını, yaşam alanlarını, havasını, suyunu, toprağını korumak için mücadele ediyor. Doğadan ve yaşamdan yana bu mücadeleyi destekliyor, mücadelemizin ülkemize örnek olması umuduyla bu kentte ekolojik yıkıma karşı dayanışma var ve devam edecek.”