FOX TV’de Özcan Deniz ve Özgü Namal’ın başrollerini paylaştığı 'Kızıl Goncalar' dizisi yayımlandığı günden bu yana gericilerin hedefinde. Tarikat ve seküler aile hayatlarını konu alan dizi, son olarak İsmailağa tarikatı tarafından hedef gösterildi.

Cumhuriyet'in haberine göre; tarikatın X hesabından dizi ile ilgili yapılan bir paylaşımı alıntılayan bir set çalışanı, "Fatih'te çekim yaptığımız ana mekanlarımıza artık giremiyoruz" iddiasında bulundu. Paylaşımını silen set çalışanı, şu ifadeleri kullandı:

"Afişlerimizin üstü çiziliyor, ekip arkadaşlarımıza saldırılıyor... Gerçekleri anlatmamız bu kadar mı kanınıza dokundu da ilk bölümden ekip olarak can güvenliğimizden endişelenmeye başladık?"

Kızıl Goncalar-1

NE OLMUŞTU?

Sağlık kurumundan ticarete kadar tarikatların 'hakimiyetini' gözler önüne seren dizi, İsmailağa tarikatını 'rahatsız' etmişti.

İsmailağa tarikatı dizinin kaldırılması için sosyal medya hesabından çağrı yapmıştı.

Paylaşımda şöyle denilmişti:

“Allah Teala’nın isimlerini, yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’i, dini-tasavvufi kavramlarımızı, mezhep ve tarikat gibi manevi kurumlarımızı, hacı ve hoca gibi çeşitli unvanları hedef alarak dinimizi ve dindarlarımızı aşağılamayı gaye edindiği anlaşılan yayın ve yapımların günümüz medyasında görülebilmesi asla kabul edilemez bir durumdur.”

RTÜK İNCELEME BAŞLATMIŞTI

Yandaş Yeni Şafak, dindar insanların sahtekar ve bağnaz olarak tasvir edildiğini belirterek diziyi hedef göstermişti. Benzer bir açıklama da KADEM’den gelmişti.

Dizi, aynı gerekçelerle sosyal medyadan da topa tutulunca RTÜK de harekete geçmişti.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, X hesabındaki paylaşımında şunları kaydetmişti:

“FOX TV’de yayına giren son diziye ilişkin çağrı merkezimiz aracılığı ile vatandaşlarımızın şikayet bildirimleri titizlikle kayıt altına alınmaktadır. Tüm şikayetler, söz konusu yayın kuruluşunun denetimi ile sorumlu üst kurul uzmanlarımız tarafından incelenmektedir.”

GOLD FİLM'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Son olarak Türkiye'nin gündemindeki diziye ilişkin Gold Film'den yaplan açıklamada dizinin hiçbir gerçek kurum, kuruluş veya kişiyle ilgili olmadığı vurgulanmış ve "Dizimiz bu toplumun tüm farklılıklarıyla bir arada yaşamayı başaran kesime bir ayna tutması için kurgulandı" denilmişti.