Kız çocuklarında ayakkabı modası ve ayakkabı modasını takip etmek zorunda olmanın getirdiği stres, ebeveynleri özellikle kız çocuk ebeveyni yiyip bitirebilir. Bu stresin varlığının sebebi, çocuğa duyulan yüksek sevgi ve kendisinin isteklerinin ne kadar uçuk olması fark etmeksizin gerçekleştirilmek istenmesinin getirdiği mental yorgunluğun vücudu sarması ve bu yorgunluğun yakın bir zaman içerisinde ebeveynlerin vücudunu terk etmeyecek olmasından kaynaklı olabilir. Bu stresi yönetmek amacıyla kız çocuk ayakkabı modasını takip etmek zorunda olan ebeveynler de çocuklarının iyiliğini istediği için sadece şıklık değil konfor ile ilgili de ilgilerini açığa vuruyor ve birazdan bu yazıda öğreneceğiniz üzere kullanılan farklı tip ayakkabılara dair bilgi biriktirip bunları çocukları ile tartışıyorlar, varılabilecek en mantıklı ve çocuğu en az üzecek karara varmaya çalışıyorlar.

Kız Çocuk Ayakkabıları: Stil ve Konforun Buluştuğu Nokta

Kız çocuk ayakkabıları, stil ve konforun buluştuğu nokta olarak tam da bahsedilen koşulları neredeyse üretilen her ayakkabıdan bekleyen bir endüstri olarak yorumlanabilir. Bir kız çocuğunun ayakkabıyı seçmesi için bir erkek çocuğundan farklı olarak sadece bir yerde görmüş olması ya da rahat olduğuna emin olması yetmez, aksine bundan daha önemli bir faktör olan şıklık faktöründe beklentiyi karşılaması gerekiyor. Her ayakkabıdan benzer istekleri olan kız çocuklarının bu talebi karşısında da markalar kendileri geliştiriyor ve her geçen gün şıklık konusunda ileri adım atarken konfor anlamında da nasıl feragat edilmeyeceğine dair de çalışmalarını sürdürüyorlar, zira ayakkabının konforunun da kız çocukları için şıklık kadar önemli olmasa da hem yine kız çocukları için hem de asıl ayakkabının parasını ödeyen ebeveynler için oldukça önemli bir faktör olduğunu ve beklenti oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bu beklentiyi sağlıklı biçimde karşılamak isteyen markalar da satışlarını artırmak amacıyla her geçen gün daha da fazla çalışıyor ve ayakkabılarına şıklık ve renk paletindeki zenginlik üzerine neredeyse bir yürüyüş ayakkabısındaki konforu eklemeye çalışıyor.

Işıklı Ayakkabılar: Çocukların Gözdesi

Hem kız çocukların hem de erkek çocukların gözdesi olan ışıklı ayakkabıların talebi tamamen belirli bir çocukluk safhasından geçen, ışıklı objelere karşı zaafı bulunan çocukların ayakkabıları birbirlerinde görmesi ve övünmesi üzerine oluşan bir talep arz ilişkisi oluşturuyor dememizde bir yanlış olmaz. Her giyen çocuğun koştukça hoşuna giden, o koştukça koşmayıp izleyen çocuğun da öyle bir ayakkabıya sahip olmak istemesini sağlayan bir ayakkabı tipi olarak aslına bakılırsa ne tam konfor ne de tam şıklık sağlayan bir ayakkabı tipi olduğunu söylemekte zorlanabiliriz. Hatta ayakkabının kendi malzemesinin ve ışık kaynağının dayanıklılığında bile bir problem olduğunu söylemek bir hata olmaz, aksine potansiyel alıcıyı uyarmak için yapılması gereken uyarılardan biri olduğu söylenebilir.

Işıklı Kız Çocuk Ayakkabıları: Şıklık ve Eğlence Bir Arada

Kız çocukları için tasarlanan ışıklı kız çocuk ayakkabıları ise erkeklerin ışıklı ayakkabılarından farklılık göstererek daha geleneksel feminen renklerde olup, üzerindeki figürlerde stereotipik biçimde farklılık gösterir ancak henüz cinsiyet algıları tam gelişmemiş çok küçük çocukların bunu anlaması pek mümkün görünmediğinden talep arz ilişkisi bundan pek etkilenmiyor. Rengarenk albenisi yüksek ayakkabılar kız çocuklarının beğenisini kazanıyor. Başta pembe olmak üzere birbirinden canlı renkler ışıklı kız çocuk ayakkabılarını süslüyor. Kızların ışıklı ayakkabılarının bir diğer farklılığı ise ayakkabılarındaki ışık kaynağının dayanıklılığı oluyor. Kızların daha narin ve nazik hareket edeceğini düşünen üreticilerin bu tahminleri, onların ayakkabıları yaparken ışık kaynaklarında daha ucuz mal kullanmasına ve dolayısıyla kız ayakkabılarındaki ışık kaynaklarının daha az dayanıklı olmasına sebep olduğu söylenebilir. Skechers gibi kaliteli ve dayanıklı ayakkabı üreticilerinde bu tarz sorunlarla karşılaşmak neredeyse imkansız düzeyindedir. Çocuklarınızın beğenisini kazanacak hem de ayak sağlığını düşünen ayakkabı markalarından yapacağınız alışverişler sonucu hepiniz mutlu olabilirsiniz.